Jesteś w: Granica

Czas akcji „Granicy”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Akcja powieści „Granica” Zofii Nałkowskiej obejmuje kilka lat z życia głównego bohatera Zenona Ziembiewicza i rozgrywa się w latach I wojny światowej (1914-1918) oraz w kilku kolejnych po jej zakończeniu (lata 20. i 30. XX wieku). Dzięki usytuowaniu akcji obok zarysowanych dość ogólnie wydarzeń historycznych, fabuła staje się jeszcze bardziej wiarygodna (narrator w jednym z rozdziałów opowiada na przykład o „cudzie na Wisłą” 1920 roku czy ofensywie politycznej sanacji).
Prócz tego, dzięki zastosowaniu przez autorkę inwersji czasowej, czytelnik przenosi się kilkanaście lat wcześniej niż akcja właściwa, poznając dzięki temu szczegóły dzieciństwa głównego bohatera Zenona Ziembiewicza w majątku rodziców oraz czasy młodości i dwóch małżeństw właścicielki kamienicy Cecylii Kolichowskiej.

Sięgnięcie przez Nałkowską po technikę inwersji czasowej (achronologiczność wydarzeń) oraz po zabieg klamry kompozycyjnej, umożliwiły pisarce rozpoczęcie i zakończenie „Granicy” w jednakowym momencie – informacją zamieszczoną w lokalnych gazetach, donoszącą o pojmaniu Justyny Bogutówny i samobójczej śmierci Zenona Ziembiewicza.

Sięgając po powieść i rozpoczynając lekturę od wiadomości o śmierci głównego bohatera, czytelnik daje się prowadzić narratorowi po latach poprzedzających to tragiczne wydarzenie.

Analizując płaszczyznę temporalną powieści należy zwrócić uwagę, że jej autorka nie starała się opisać życia bohaterów rok po roku. Nałkowska odeszła od ścisłych dat na rzecz ważnych wydarzeń z biografii swoich postaci. To one – studia Zenona w Paryżu, narzeczeństwo z Elżbietą, praca w „Niwie”, ślub z Biecką, zagraniczna podróż poślubna, wybór na prezydenta miasta, narodziny syna Waleriana, protesty robotników - pełnią w książce rolę wyróżników i punktów zwrotnych.



  Dowiedz się więcej