Jesteś w: Granica

Nowatorstwo powieści „Granica”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Psychologiczna, łącząca wiele wątków i motywów powieść Zofii Nałkowskiej „Granica” jest dziełem nowatorskim. Pod nalepką miłosnego trójkąta między mężem, żoną a kochanką, rozgrywającego się w środowisku tak zwanych wyższych sfer, autorka ukryła skomplikowane studium ludzkiej psychiki i wyborów człowieka. Obok realistycznej techniki pisarskiej w tej powieści widać psychoanalizę postaci – znak prozy awangardowej i innowacyjnej.

Poza tym jej nowatorstwo objawia się w wielowymiarowym i niejednoznacznym tytule, który może być rozumiany przynajmniej w pięciu odczytaniach: jako granica społeczna, moralna, obyczajowa, psychologiczna oraz filozoficzna.

Kolejnym novum zastosowanym przez Nałkowską jest odejście od tradycyjnego pytania stawianego podczas lektury. Czytelnik, zamiast zastanawiać się „co dalej?”, zapyta w czasie poznawania historii Zenona, Elżbiety oraz Justyny – „dlaczego?”.
Nałkowska zastosowała w swymi dziele także innowacyjną jak la lata 30. XX wieku metaforę systemu społecznego ówczesnej Polski. Sytuując główne miejsce akcji w kamienicy Cecylii Kolichowskiej i opisując jej mieszkańców, autorka stworzyła panoramę społeczeństwa, w którym niewidzialna granica dzieli bogatych od biednych.



  Dowiedz się więcej