Jesteś w: Lalka

Motyw przyjaźni w Lalce

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Motyw przyjaźni w Lalce dotyczy zwłaszcza dwóch postaci – Stanisława Wokulskiego oraz Ignacego Rzeckiego.

O długoletniej więzi, łączącej bohaterów, świadczy wiele powieściowych scen. Na przywołanie zasługują dwie – dokładne skopiowanie przez Wokulskiego wyglądu pokoju Rzeckiego tylko dlatego, by przeprowadzka do nowego sklepu nie okazała się dla starszego przyjaciela bolesnym przeżyciem (Wchodzę... słowo honoru - salon!... Meble kryte utrechtem, na stołach albumy, w oknie majoliki... Pod ścianą biblioteka...- Masz tu - mówi Staś pokazując bogato oprawne książki - trzy historie Napoleona I, życie Garibaldiego i Kossutha, historię Węgier...Z książek byłem bardzo kontent, ale ten salon, muszę wyznać, zrobił na mnie przykre wrażenie. Staś spostrzegł to i uśmiechnąwszy się, nagle otworzył drugie drzwi.

Boże miłosierny!... ależ ten drugi pokój to mój pokój, w którym mieszkałem od lat dwudziestu pięciu. Okna zakratowane, zielona firanka, mój czarny stół... A pod ścianą naprzeciw moje żelazne łóżko, dubeltówka i pudło z gitarą...- Jak to - pytam - więc mnie już przenieśli?...

- Tak - odpowiada Staś - przenieśli ci każdy ćwieczek, nawet płachtę dla Ira.
Może to się wyda komu śmiesznym, ale ja miałem łzy w oczach...) oraz fakt, iż wiodący samotniczy, schematyczny tryb życia, stary kawaler Rzecki stara się zeswatać Stacha z Heleną Stawską, mimo iż sam coś czuje do tej skromnej kobiety.



  Dowiedz się więcej