Jesteś w: Lalka

Pamiętnik Rzeckiego – charakterystyka

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Pamiętnik Rzeckiego, czyli inaczej Pamiętnik starego subiekta zajmuje w powieści 9 osobnych rozdziałów (w I tomie są to rozdziały III, X, XX, XXI, z kolei w II - rozdziały VII, VIII, IX, XIV, XVI). Wspomnienia pisane są w pierwszej osobie liczby pojedynczej, co sprawia, że przekaz jest jeszcze bardziej wiarygodny.

Rzecki dotyka wielu problemów i opowiada o całym mnóstwie wydarzeń, rozgrywających się w świecie przedstawionym Lalki. Z jego zapisków dowiadujemy się o procesach politycznych, mających miejsce w Europie w II połowie XIX wieku, o wielu historycznych wydarzeniach (wspomina chociażby Wiosnę Ludów) czy postaciach (jest wielkim miłośnikiem cesarza Napoleona Bonaparte).

Subiekt przybliża także przebieg wielu powieściowych wątków, jak na przykład proces o lalkę, wytoczony Helenie Stawskiej przez zazdrosną baronową Krzeszowską czy zatarg tej drugiej z mieszkającymi w kamienicy studentami.

Przede wszystkim jednak Pamiętnik starego subiekta wypełniają rozważania o osobie, którą jego autor traktował jak syna – o jego Stachu. Wokulski występuje w każdym z jego 9 części, jest głównym bohaterem subiektywnego pamiętnika. Rzecki dzieli się z milczącym odbiorcą swoimi niepokojami związanymi z dziwnym zachowaniem przyjaciela, daje wyraz obawom, gdy uświadamia sobie, że Stach zakochał się w zepsutej i egoistycznej Izabeli Łęckiej czy stara się obmyślić w nim plan, jak zeswatać nieszczęśliwie zakochanego z piękną i szlachetną Heleną Stawską.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 



  Dowiedz się więcej