Jesteś w: Kamienie na szaniec

„Kamienie na szaniec” – przynależność gatunkowa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W „Uwagach” do „Kamieni na szaniec” Kamiński napisał, że książka we wszystkich szczegółach oparta została na rzeczywistych wydarzeniach, że stanowi dokument, któremu nadano formę opowieści. Pisarz ze szczegółami przedstawia fakty, realia i wydarzenia, umiejscawia je zgodnie z prawdą, dlatego z jego książką można spacerować nawet ulicami Warszawy.

Jeśli mielibyśmy sklasyfikować powieść „Kamienie na szaniec” pod względem gatunkowym najtrafniejszym wyborem byłaby powieść dokumentalna. Aleksander Kamiński pisząc swój utwór odwołał się do autentycznych wydarzeń, których sam był świadkiem lub o których słyszał od uczestników. Zakładał między innymi oddały Szarych Szeregów dlatego organizację tę znał od środka. Także czas akcji powieści w pełni odpowiada rzeczywistym wydarzeniom, z których swoistą klamrę wyznaczają wybuch wojny w 1939 roku i śmierć Zośki w 1943 roku.

„Kamienie na szaniec” zaliczy także do literatury faktu, ponieważ głównym składnikiem fabuły są fakty – to jest autentyczne wydarzenia, które rozegrały się w ówczesnej Warszawie. Wszystkie zaprezentowane wydarzenia są potwierdzone przez historyków i znawców przebiegu II wojny światowej w Polsce. Wszystkie daty są autentyczne, podobnie jak bohaterowie biorący udział w fabule. Także ich charakterystyka – wygląd zewnętrzny, jak i cechy charakteru zgodne są z rzeczywistością. Autor znał ich osobiście, a także znał ich przyjaciół, którzy pomogli pogłębić poszczególne opisy.

Krystyna Heska-Kwaśniewicz twierdzi, że: »Kamienie na szaniec« należą do literatury faktu; beletryzacja ma w nich charakter delikatny, a głównym celem pisarza jest stworzenie wiarygodnej relacji o ludziach i wydarzeniach prawdziwych. Ten typ literatury rozwinął się bujnie po wojnie, stając się trwałym dokumentem swoich czasów. Książka Kamińskiego łączy w sobie cechy opowieści, reportażu i elementy harcerskiej gawędy” – K. Heska-Kwaśniewicz: „Braterstwo i służba : rzecz o pisarstwie Aleksandra Kamińskiego”. Katowice 1998, s. 85.



  Dowiedz się więcej