Jesteś w: Ferdydurke

„Ferdydurke” - popularność

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” ukazała się jesienią 1937 roku., jednak na okładce pierwszego wydania widnieje rok 1938. Nietrudno zauważyć, że przeciętny czytelnik z racji wybuchu wojny w 1939 roku miał niewiele czasu, by zapoznać się z tym utworem i ocenić go. Wzbudził on natomiast duże zainteresowanie w polskim środowisku literackim, które podzieliło się na trzy grupy, jeśli chodzi o ocenę powieści. Pierwsza grupa widziała w niej doskonałą satyrę na aktualne stosunki społeczne. Druga uważała, że najistotniejszą rzeczą jest awangardowość powieści. Była też trzecia, nieliczna, która niechętnie odniosła się do tego utworu.
Dzięki „Ferdydurke” nazwisko Gombrowicza znalazło się w czołówce pisarzy polskich, obok Stanisława Ignacego Witkiewicza i Brunona Schulza.

Tuż przed wybuchem wojny pisarz wypłynął w dziewiczy rejs statkiem Bolesław Chrobry do Argentyny. Tam pozostał aż do roku 1963. W roku 1947 ukazał się w Argentynie przekład „Ferdydurke” na język hiszpański. Przeszło to jednak bez echa. Dopiero z perspektywy czasu uznano wydanie „Ferdydurke” za istotne wydarzenie literackie.

W Polsce, jako pisarz emigracyjny i współpracujący z paryską „Kulturą” był niechętnie widziany.
Po 1956 roku wydano jego cztery książki, ale już po 1958 roku zabroniono dalszego drukowania.
Na świecie popularność twórczości Gombrowicza rozwinęła się w latach 60. Autor doczekał się licznych tłumaczeń oraz znakomitych realizacji teatralnych swoich dramatów.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej