Jesteś w: Ferdydurke

„Ferdydurke” - przynależność gatunkowa

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Przynależność gatunkową powieści Gombrowicza „Ferdydurke” nie łatwo jest określić. Z całą pewnością można stwierdzić, że autor odrzucił zasady poetyki realizmu / chociażby brak ściśle określonego czasu i miejsca akcji /.

Niekiedy określa się tę powieść jako wielogatunkową. Odnaleźć w niej można elementy powieści przygodowej, sensacyjnej, fantastycznej, obyczajowej, psychologicznej, satyrycznej, romansu a także powiastki filozoficznej, przypowieści czy nawet sparodiowanej bajki.
Sam Gombrowicz określił siebie jako pierwszego polskiego egzystencjalistę. To określenie przyjął za pisarzem Artur Sandauer stwierdzając, że „Ferdydurke” jest to prekursorska powieść egzystencjalna.

Najczęściej jednak powieść „Ferdydurke” bywa definiowana jako awangardowa powieść groteskowa.

Awangarda w sztuce oznacza odrzucenie zastanych stylów, kreację własnego świata nienaśladującego rzeczywistości i poszukiwanie własnego języka wyrazu.
Powieść „Ferdydurke” spełnia wszystkie te warunki.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że awangardowi twórcy literatury / głównie poeci / uważali, iż tworzenie nie wynika z przypadku ale jest wyrazem przekonań, które da się ująć w pewne zasady. Stąd na początku XX wieku pojawia się sporo manifestów artystycznych.

Gombrowicz poetą nie był lecz jego powieść „Ferdydurke” ma wiele z poezji / wykorzystanie przez autora poetyki snu, stworzenie surrealistycznego obrazu groteskowego społeczeństwa /.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej