2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Ferdydurke

2l.pl / „Ferdydurke” - Filidor dzieckiem podszyty – streszczenie

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Filidor dzieckiem podszyty to jeden z dygresyjnych rozdziałów powieści „Ferdydurke”. Poprzedza go przedmowa, w której autor snuje rozważania na temat literatury. Dotyczy to roli, percepcji, formy literatury oraz procesu twórczego i świadomości pisarza. O tych sprawach Gombrowicz pisze posługując się kpiną i żartem. Zaznacza też, że część ta nie ma nic wspólnego z losami jego bohatera, Józia ale logicznie jest powiązana z całością powieści. Swoją dygresyjną powiastkę określa mianem felietonu.


W felietonie tym opisuje przypadek dwóch wybitnych uczonych. Wymienia ich tytuły i pochodzenie. Pierwszym uczonym jest Filidor zajmujący się wydumaną nauką – Syntetologią. Jest on postawnym mężczyzną, z rozwianą brodą i z twarzą proroka w okularach. Przeciwieństwo Filidora stanowi anty- Filidor – uczony zajmujący się Analizą, mężczyzna suchy, drobny, gładko wygolony, w okularach i z twarzą sceptyka. Pragnieniem anty- Filidora jest pognębienie znakomitego Filidora. Obaj uczeni jeżdżą po świecie, przy czym anty-Filidor stara się spotkać z Filidorem. Do takiego spotkania dochodzi w Warszawie, w hotelu „Bristol”.

Anty-Filidor w towarzystwie kochanki, Flory Gente dopada Filidora, któremu towarzyszy żona. Obecni są przy tym obserwatorzy – autor felietonu oraz doktorowie: Teofil Poklewski i Teodor Roklewski. Między uczonymi natychmiast dochodzi do pojedynku słownego przy pomocy słowa „kluski”. Następnie anty-Filidor atakuje żonę Filidora wskazując ucho, dwie dziurki w nosie i palce. Poddana analizie i doprowadzona w ten sposób do choroby pani profesorowa zostaje odwieziona do szpitala. Z powodu niecodziennych wypadków dołączył do wszystkich docent Łopatkin, który przyleciał z Moskwy. Tym czasem, Analityk zbiegł. Znaleziony zostaje wraz z kochanką dopiero wieczorem - w barze. Filidor chce wymierzyć mu policzek, ale jego przeciwnik ma wymalowane na policzkach różyczki i coś w rodzaju winiety z gołąbków, co przypomina tapetę. Wszyscy dochodzą do wniosku, że jest on niezdolny do udzielenia satysfakcji honorowej. W tej sytuacji Filidor postanawia zsyntetyzować kochankę anty-Filidora, która składała się z oddzielnych części. Ta żąda za to pieniędzy.
Proces syntezy nie chce jednak zajść, kochanka stawia opór, więc zapada decyzja podwyższenia stawki. Synteza dokonuje się przy ogromnym nakładzie kosztów. To prowadzi do spoliczkowania Filidora przez anty-Filidora i do pojedynku między nimi. Dziwny to jednak pojedynek, ponieważ przeciwnicy mierzą do swoich partnerek. Gdy wyczerpują się naboje a żona i kochanka są martwe, Filidor i anty-Filidor rozchodzą się – każdy w swoją stronę. Zwyciężyła Analiza lecz nie ma to większego znaczenia. Później już tylko obaj wędrują po świecie celując w co się da. Na koniec starzeją się. Zdziecinniały profesor zapytany o przeszłość stwierdza filozoficznie, że: „Wszystko podszyte jest dzieckiem”.  Dowiedz się więcej
„Ferdydurke” - wielostylowość
„Ferdydurke” - realizm i fantastyka
„Ferdydurke” - popularność
„Ferdydurke” - przynależność gatunkowa
„Ferdydurke” - Filibert dzieckiem podszyty – streszczenie
„Ferdydurke” - Filidor dzieckiem podszyty – streszczenie
„Ferdydurke” jako uniwersalne dzieło filozoficzno – psychologiczne
Ferdydurke – forma jako wynik relacji międzyludzkich
„Ferdydurke” - koncepcja człowieka
„Ferdydurke” - nowatorstwo powieści
„Ferdydurke” - złamanie konwencji literackich
„Ferdydurke” - „Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca?” - dylemat ucznia związany z lekturą
Ferdydurke – motyw dworku
Ferdydurke – pojedynek na miny – opis
Ferdydurke – wizja szkoły
Ferdydurke – motyw nauczyciela
Ferdydurke – lekcja łaciny
Ferdydurke – motyw szkoły
Ferdydurke – zakończenie „Koniec i bomba. A kto czytał ten trąba”
Ferdydurke jako powieść awangardowa
Ferdydurke – groteska w powieści
Ferdydurke – interpretacja tytułu
Ferdydurke – walka Józia z „gębą” i „pupą”
Ferdydurke – pupa, gęba i łydka – słowa klucze
Ferdydurke – koncepcja człowieka uwikłanego w formę
Ferdydurke – walka z formą
Ferdydurke – problematyka
Ferdydurke – najważniejsze cytaty
Ferdydurke – Rodzina Hurleckich – charakterystyka
Ferdydurke – rodzina Młodziaków – charakterystyka
Ferdydurke – charakterystyka głównych bohaterów
Ferdydurke – losy Józia
Ferdydurke – Józio Kowalski – charakterystyka
Witold Gombrowicz – notatka szkolna
Ferdydurke – motyw dojrzałości
Ferdydurke – język
Ferdydurke – kompozycja
Ferdydurke – narracja
„Ferdydurke” - czas i miejsce akcji
Ferdydurke – geneza powieści
Ferdydurke – plan wydarzeń
Ferdydurke – streszczenie