2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Mitologia

2l.pl / Eros i Psyche - streszczenie

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Eros był bogiem, który władał sercami ludzi i bogów. Wyobrażenia o bogu były różne – jednio uważali, że powstał z Chaosu i był tak stary, jak Gaja – Ziemia i to on wpłynął na zawarcie jej związku z Uranosem. Niektórzy wysławiali go jako najpotężniejszego boga rządzącego siłą elementarną całej natury. Obdarzał on świat radością istnienia, łączył w sobie doskonałe piękno, dobro i prawdę.

Najczęściej jednak Eros przedstawiany był jako psotny syn Afrodyty i wojowniczego Aresa. Był nagim, złotowłosym chłopczykiem ze skrzydełkami u ramion i małym łukiem oraz strzałami z cyprysowego drzewa. Złote strzały przynosiły ludziom szczęśliwą miłość, zaś ołowiane – nieodwzajemnioną. Wobec siły jego miłosnych strzał bezsilny był nawet Zeus. Kochali go wszyscy, nawet ci, których ugodził strzałą nieszczęśliwej miłości. Bogowie i boginie rozpieszczali malca.


Z psotnego malca wyrósł przecudnej urody młodzieniec. Pokochał piękną śmiertelniczkę – Psyche („dusza”). Ludzie oddawali jej i jej urodzie niemal boską cześć, zaniedbując ołtarze Afrodyty. Bogini ze złości nakazała Erosowi, by Psyche pokochała najnędzniejsze stworzenie na ziemi. Eros nie usłuchał matki, porwał piękną niewiastę i przeniósł do pięknego pałacu. Eros przylatywał jedynie w nocy, a o świcie opuszczał oblubienicę. Nakazał, by dopóki nie nadejdzie czas, nie spojrzała na jego twarz, bo sprowadzi to nieszczęście.
Zazdrosne siostry Psyche poradziły jej, by w nocy ugodziła swego męża nożem, gdyż jest on z pewnością odrażającym potworem i dlatego nie chce ukazać swej twarzy. Psyche w końcu zdecydowała się na ten akt, jednak gdy zapaliła oliwną lampkę jej oczom ukazała się postać boga. Obudzony Eros musiał udać się do swej matki Afrodyty i opuścić ukochaną, skazując ją na rozpacz i samotność. Psyche szukała męża po całej ziemi, aż trafiła na dwór Afrodyty. Gniewna bogini wymyśliła dla niej zadania nie do wypełnienia. Zmieszała stóg żyta, jęczmienia i prosa i kazała Psyche rozdzielić ziarna. Dziewczynie pomogły pracowite mrówki. Afrodyta nakazała jej przynieść motek złotej wełny od pasących się nieopodal wściekłych owiec, które nikomu nie pozwalały się dotknąć. O niebezpieczeństwie uprzedził ją Eros, więc zebrała wełnę z okolicznych krzaków i drzew, gdzie pozostawiły ją zwierzęta.
Afrodyta wymyśliła bardziej srogie zadanie. Kazała psyche przynieść kubek wody z czarnego źródła, leżącego w sercu gór, gdzie Hades zasilają wody Styksu. Dopomógł jej Zeus zsyłając na pomoc orła, któremu udało się wykonać zadanie. Najtrudniejszym zadaniem było przyniesienie z Hadesu od Persefony puszki z wonnościami, które podnoszą piękność nieśmiertelnych bogiń. Psyche postanowiła odebrać sobie życie, jednak Eros kazał jej iść do Hadesu – ułaskawić cerbera plackami z miodem, zaś Charonowi wręczyć jednego obola w drodze do podziemi i drugiego, w drodze powrotnej. Psyche udało się wykonać i to zadanie. Jednak skusiła ją niesiona puszka, chciała uszczknąć nieco z boskiej zawartości. Po otwarciu puszki zapadła w sen. Śpiącą odnalazł ją Eros i obudził czułymi pocałunkami. Zeus zgodził się na ich ślub, pomógł też udobruchać Afrodytę. Psyche stała się nieśmiertelna i na wieczność miłość, która zwycięża śmierć, połączyła ją z Erosem.  Dowiedz się więcej
Mitologia – bibliografia
Główne postaci mitologiczne
Rzymscy bogowie (panteon)
Miejsca mitologiczne
Frazeologia związana z mitami
Podział mitów
Archetyp, topos, motyw – definicja
Mitologia rzymska
Mitologia grecka - wprowadzenie
Ponadczasowość mitów greckich
Uniwersalizm mitów greckich
Eros i Psyche - streszczenie
Zeus (Dzeus) – opis boga
Historia założenia Rzymu
Wędrówka Eneasza
Muzy i ich atrybuty
Opis greckiego królestwa podziemi
Mit o Dionizosie – streszczenie
Konflikt o złote jabłko – streszczenie
Wędrówka Odyseusza – plan wydarzeń
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – plan wydarzeń
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Wyprawa Jazona po złote runo (Wyprawa Argonautów) – streszczenie
Mit o Tezeuszu – streszczenie
Mit o Heraklesie (12 prac Heraklesa) – streszczenie
Mit o Narcyzie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit rodu Labdakidów – streszczenie
Greccy bogowie (panteon)
Funkcje i znaczenie mitów
Cztery wieki ludzkości
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mit – charakterystyka