2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Mitologia

2l.pl / Mit o Dionizosie – streszczenie

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Dionizos był synem Zeusa i Semele, córki króla Kadmosa. Semele poprosiła boga by ukazał się jej w pełnym blasku, jednak spłonęła nie mogąc patrzeć na potężnego władcę. Wydała przez śmiercią na świat Dionizosa. Malca wychowywały nimfy góry Nysy. Uczyły go tańców i śpiewu. Jego mistrzem był Sylen – gruby i łysy staruszek, bożek leśny. Podczas wojny z gigantami Dionizos walczył pod postacią lwa.


Pewnego razu ubranego w szaty z purpury Dionizosa porwali piraci. Sternik przestrzegał ich, widząc w młodzieńcu boską moc. Z masztu statku zaczęła wyrastać latorośl. Na pomoc Dionizosowi przyszedł lew. Rozbójnicy wskoczyli do wody i zostali zamienieni w delfiny. Dionizos zamieszkał na ziemi – był dobry i łagodny, obłaskawiał wszelkie dzikie zwierzęta. Jego sługami byli leśni bożkowie – weseli satyrowie o nogach kosmatych zakończonych kopytkami, panowie oraz syleny o końskim ogonie i centaury mające postać pół końską i pół ludzką, a także śpiewające szalone pieśni menady i bachantki. Orszak podążający za rydwanem Dionizosa grał na bębnach, cymbałach, fletach i piszczałkach. Dionizos na całej ziemi rozpowszechnił uprawę winogron. Egipcjan zaś nauczył rolnictwa i bartnictwa. Po całym świecie Dionizos rozpowszechniał święta na swoją cześć.

Kto nie uznał Dionizosa za boga był ciężko karany. Trzy siostry, które zamiast wziąć udział w bachanaliach wolały tkać w domu zostały zamienione w nietoperze. Król nPenteus, który nie chciał uznać boga pijaków i oskarżał go o zakłócanie spokoju publicznego został rozszarpany przez bachantki.
Dionizos był bogiem wszystkiego co żyje. Rządził rodzeniem i umieraniem. Objawiał się wiosną we wszystkim co odradzało się po zimie. Od niego pochodziły trzy panny – Ojno, Spermas i Elais – które wszystko przemieniały w wino, zboże i oliwę. Dionizos sam z niczego stwarzał mleko i miód, zaś gdy uderzył laską w skałę, wypływała stamtąd woda. Wierzono, że Dionizos zimą śpi, dlatego w dniu przesilenia zimowego odprawiano specjalne ceremonie, by go obudzić. Obrzędy te nazywano orgiami. Muzyka i szalone okrzyki wprowadzały w ekstazę, dzięki czemu uczestnicy łączyli się duchowo z Dionizosem.  Dowiedz się więcej
Mitologia – bibliografia
Główne postaci mitologiczne
Rzymscy bogowie (panteon)
Miejsca mitologiczne
Frazeologia związana z mitami
Podział mitów
Archetyp, topos, motyw – definicja
Mitologia rzymska
Mitologia grecka - wprowadzenie
Ponadczasowość mitów greckich
Uniwersalizm mitów greckich
Eros i Psyche - streszczenie
Zeus (Dzeus) – opis boga
Historia założenia Rzymu
Wędrówka Eneasza
Muzy i ich atrybuty
Opis greckiego królestwa podziemi
Mit o Dionizosie – streszczenie
Konflikt o złote jabłko – streszczenie
Wędrówka Odyseusza – plan wydarzeń
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – plan wydarzeń
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Wyprawa Jazona po złote runo (Wyprawa Argonautów) – streszczenie
Mit o Tezeuszu – streszczenie
Mit o Heraklesie (12 prac Heraklesa) – streszczenie
Mit o Narcyzie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit rodu Labdakidów – streszczenie
Greccy bogowie (panteon)
Funkcje i znaczenie mitów
Cztery wieki ludzkości
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mit – charakterystyka