2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Mitologia

2l.pl / Mit o Syzyfie – streszczenie

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Syzyf był władcą Koryntu – potężnego i bogatego grodu, w którym znajdowało się wiele świątyń poświęconych bogom. Władca był ulubieńcem bogów, dlatego czasami był nawet zapraszany na uczty na Olimp. Dzięki temu, że spożywał nektar i ambrozję, mimo wieku zachował zdrowie i siły. Miał jednak jedną wadę – lubił plotki, a w dodatku był gadatliwy i pyszałkowaty.

Lubił chwalić się swoją znajomością z bogami, wśród śmiertelników dzielił się zasłyszanymi planami bogów, mówił o ich miłościach i słabościach. Dopuścił się także większego przewinienia. W ukryciu wynosił z Olimpu nektar i ambrozję, by dzielić się nimi z przyjaciółmi. Bogowie darowali mu te występki, gdyż bardzo cenili sobie jego towarzystwo. Jednak pewnego razu, po jednej z uczt na Olimpie Syzyf zdradził ziemianom ważny boski sekret. Kara mogła być tylko jedna – został skazany na śmierć. Znając czym jest życie niebiańskie władca Koryntu spróbował przechytrzyć bogów. Nakazał swej małżonce – Merope – pozostawić po śmierci swoje ciało pod bramami miasta bez ceremonii pogrzebowej i bez świętego obola w ustach (przepustka do Hadesu). Społeczność potępiała złą królową.


Syzyf błąkał się po podziemnym królestwie, rozpaczał i zalewał się łzami. Charon, przewoźnik dusz zmarłych przez mityczną rzekę Styks spytał o powód jego cierpienia. Ten wyznał, że niewdzięczna żona nie chce go pochować i nie ma nawet obola by przepłynąć Styks. Skargi władcy Koryntu dotarły do Hadesa i Persefony, a ci, pamiętając wspólne uczty, pozwolili udać się Syzyfowi na ziemię pod opieką boga śmierci – Tanatosa – by nakłonił Merope do zorganizowania mu pogrzebu. Gdy przybył do Koryntu kazał związać Tanatosa i wtrącić do podziemi.

Bożek śmierci uwięziony został na wiele lat, a tymczasem Syzyf cieszył się pełnią życia. Inni ludzie także zostali wyzwoleni od chorób i śmierci, i także cieszyli się urokami życia. Cerber – trzygłowy pies strzegący wejścia do świata zmarłych i Charon mogli oddać się bezczynności, jedynie dusze na Polach Elizejskich nudziły się, nie spotykając nikogo ze swych bliskich. Trwało to tak długo, dopóki Hades nie przypomniał sobie o władcy Koryntu. Zaczęło się poszukiwanie Tanatosa. Na ziemię wysłano Hermesa – posłańca bogów. Ten bez trudu odnalazł ucztującego Syzyfa, uwolnił także Tanatosa. Cały Korynt, Peloponez i Grecję nawiedziło tchnienie śmierci, uwięziony przez wiele lat bóg mścił się na ludzkości, zbierając podwójny plon, aż zapełnił się Hades po brzegi ludzkimi ciałami.
Syzyfa po śmierci spotkała surowa kara. W podziemiach Hadesu musi wtaczać wielki i ciężki głaz na szczyt wzniesienia. Gdy już widzi wierzchołek i ma nadzieję na odpoczynek, głaz wymyka mu się z rąk i stacza na dół. Syzyf musi zaczynać swą daremną pracę od początku. Skazany jest na nią na całą wieczność.  Dowiedz się więcej
Mitologia – bibliografia
Główne postaci mitologiczne
Rzymscy bogowie (panteon)
Miejsca mitologiczne
Frazeologia związana z mitami
Podział mitów
Archetyp, topos, motyw – definicja
Mitologia rzymska
Mitologia grecka - wprowadzenie
Ponadczasowość mitów greckich
Uniwersalizm mitów greckich
Eros i Psyche - streszczenie
Zeus (Dzeus) – opis boga
Historia założenia Rzymu
Wędrówka Eneasza
Muzy i ich atrybuty
Opis greckiego królestwa podziemi
Mit o Dionizosie – streszczenie
Konflikt o złote jabłko – streszczenie
Wędrówka Odyseusza – plan wydarzeń
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – plan wydarzeń
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Wyprawa Jazona po złote runo (Wyprawa Argonautów) – streszczenie
Mit o Tezeuszu – streszczenie
Mit o Heraklesie (12 prac Heraklesa) – streszczenie
Mit o Narcyzie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit rodu Labdakidów – streszczenie
Greccy bogowie (panteon)
Funkcje i znaczenie mitów
Cztery wieki ludzkości
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mit – charakterystyka