2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Mitologia

2l.pl / Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Mitologia Grecka zakłada, że świat powstał z Chaosu, który oznacza mieszaninę żywiołów, brak ładu i porządku. Łącznie ze światem z Chaosu wyłonili się pierwsi bogowie – Uranos (Niebo) i Gaja (Ziemia). Wśród dzieci pierwszych władców – tytanów – był Okeanos, czyli bóg rzeki opływającej cały świat, a także nieudane potomstwo: jednoocy cyklopi oraz mający sto rąk hekatonchejrowie. Uranos przerażony ich wyglądem strącił ich do Tartaru, skąd nie było powrotu.

Najmłodszym tytanem był Kronos. Jego matce – Gai – nie podobały się brutalne rządy Uranosa, dlatego namówiła go, by zranił ojca i pozbawił go władzy. Kronos zasiadł na tronie i poślubił Reję. Jednocześnie na ziemi rodziło się życie. Pojawił się pierwszy deszcz i słońce. Dzięki temu zaczęła się rozwijać bujna roślinność, tworzyły się koryta rzek, powstawały góry i doliny. Z czasem zaczęły pojawiać się zwierzęta, zarówno w wodzie, jak i na ziemi.


Kronos był władcą okrutnym. Zjadał swoje nowonarodzone dzieci, by żadne z nich nie mogło pozbawić go władzy. Rei udało się jednak ocalić jedno z nich i schować przed panującym. Był to Zeus. Dorastał na ziemi, dzięki opiece kozy Amaltei, kuretów – kapłanów Rei i nimf. Gdy dojrzał poradził matce by dała Kronosowi środek na wymioty, dzięki czemu ocalił swoje rodzeństwo – Hadesa, Posejdona, Herę, Hestię oraz Demeter.

Zeus walczył przez dziesięć lat z ojcem na równinach Tesalii. Wygrał, dzięki temu, że był uzbrojony w cudowną tarczę wykonaną ze skóry Amaltei – egidę oraz piorun (atrybut Zeusa). Na swoją siedzibę wybrał Olimp. Następnie musiał jeszcze pokonać gigantów – synów Ziemi, posiadających potworne ciała. Gdy nie mógł zwyciężyć za pomocą piorunów (pomagali mu też wydobyci z Tartaru cyklopi i sturacy) na pomoc przyszedł mu Dionizos. Potwory straciły zapał do walki na dźwięk wydawany przez przerażone osły, które należały do orszaku Dionizosa. Przetrwał jedynie jeden z nich – Alkioneus, który odzyskał zdrowie, dotknąwszy miejsca swoich narodzin. Zabił go dopiero Herakles z dala od jego ojczyzny.
Gdy Zeus zapanował na Olimpie na ziemi mieszkali już ludzie. Nie wiadomo do końca skąd się wzięli. Jedna z opowieści mówi o czterech wiekach ludzkości (złotym, srebrnym, brązowym i żelaznym), inna z kolei sugeruje, że człowieka ulepił z gliny Prometeusz i dał mu duszę ognia niebieskiego, a następnie nauczył wielu potrzebnych zdolności. Dał mu też ogień, za co poniósł dotkliwą karę.  Dowiedz się więcej
Mitologia – bibliografia
Główne postaci mitologiczne
Rzymscy bogowie (panteon)
Miejsca mitologiczne
Frazeologia związana z mitami
Podział mitów
Archetyp, topos, motyw – definicja
Mitologia rzymska
Mitologia grecka - wprowadzenie
Ponadczasowość mitów greckich
Uniwersalizm mitów greckich
Eros i Psyche - streszczenie
Zeus (Dzeus) – opis boga
Historia założenia Rzymu
Wędrówka Eneasza
Muzy i ich atrybuty
Opis greckiego królestwa podziemi
Mit o Dionizosie – streszczenie
Konflikt o złote jabłko – streszczenie
Wędrówka Odyseusza – plan wydarzeń
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – plan wydarzeń
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Wyprawa Jazona po złote runo (Wyprawa Argonautów) – streszczenie
Mit o Tezeuszu – streszczenie
Mit o Heraklesie (12 prac Heraklesa) – streszczenie
Mit o Narcyzie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit rodu Labdakidów – streszczenie
Greccy bogowie (panteon)
Funkcje i znaczenie mitów
Cztery wieki ludzkości
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mit – charakterystyka