2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Makbet

2l.pl / Makbet – zbrodniarz czy ofiara?

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Bohater tragedii Szekspira, Makbet jest dzielnym rycerzem i wiernym poddanym króla Dunkana. Ma równego sobie stanem przyjaciela Banka. Obaj rycerze po zakończonej i zwycięskiej bitwie wracają do swoich włości. Na bezdrożach spotykają trzy wiedźmy, które wróżą im przyszłość.


Makbetowi przepowiadają objęcie tronu Szkocji. Banko dowiaduje się, że będzie ojcem królów. Przepowiednia wiedźm robi na Makbecie ogromne wrażenie. Jego myśli od razu kierują się w stronę otwierających się przed nim możliwości, chociaż król Dunkan żyje i nic nie wskazuje na to, by miał odejść z tego świata. Banko od razu fantazje Makbeta na temat swojego przyszłego królowania ocenia jako złe myśli. Wynika z nich, że źle życzy swojemu królowi. Dunkan jest królem dobrym dla swoich poddanych. Jego żołnierze są za zasługi odpowiednio wynagradzani. W tej sytuacji myśl o śmierci króla nie powinna nikogo cieszyć. Zachowanie Makbeta niepokoi Banka. On sam przepowiednię wiedźm związaną z jego osobą potraktował pobłażliwie. To co ma się zdarzyć pozostawia losowi.

Wizja przyszłej władzy tak silnie działa na wyobraźnię Makbeta, że chce jak najprędzej podzielić się treścią przepowiedni ze swoją żoną, Lady Makbet. Zanim dotrze do domu, wysyła jej wiadomość przez posłańca. Wygląda to tak, jakby chciał zastać ją w domu już przygotowaną do podjęcia jakiejś decyzji. Ujawnia się w tym momencie chwiejność charakteru Makbeta. Sam nie umie podjąć żadnej decyzji. Dobre rady przyjaciela odrzuca. Być może skłania go do tego wróżba jaką otrzymał od wiedźm Banko. W swoim przyjacielu już w tym momencie może widzieć drugiego kandydata do tronu Szkocji. Jedno jest pewne – Makbet oczekuje od żony rady i wsparcia. Zdaje się na jej decyzję.

Decyzja Lady Makbet jest jednoznaczna – żeby osiągnąć jak najszybciej cel trzeba zabić króla Dunkana. Makbet ma wątpliwości czy decyzja jest słuszna, naprawdę jednak zastanawiając się nad swoim przyszłym panowaniem już w myślach zabił Dunkana. Nie miałby pewnie nic przeciwko temu, gdyby ktoś inny rzeczywiście to zrobił. W tym wypadku musi dokonać zbrodni sam i własnoręcznie. Ten fakt budzi w nim prawdziwą odrazę. Wsparcie ze strony żony ułatwia mu przełamanie psychicznych oporów. Dalsze zbrodnie są już tylko konsekwencją tej pierwszej, popełnionej na królu Dunkanie.
W tych okolicznościach trudno Makbeta uznać za ofiarę. Fakt, że zbrodnia budziła w nim wstręt nie spowodował wycofania się z morderczych planów. Sama myśl o zbrodni nie musiałaby do niej doprowadzić, gdyby Makbet zataił przed żoną treść przepowiedni. Banko, który zlekceważył wróżby wiedźm pewnie nie rozmawiałby na ten temat z Lady Makbet. Dzieląc się z żoną swoimi oczekiwaniami i wątpliwościami Makbet musiał czegoś po niej spodziewać się. Nic nie wskazuje na to, by spodziewał się, że żona karze zdać mu się na zrządzenie losu i czekać aż upływ czasu rozwiąże tę sprawę.  Dowiedz się więcej
W oparciu o lekturę „Makbeta” przedstaw skuteczność języka jako narzędzia wpływania na ludzi
„Makbet” - dramat człowieka i władcy
Wpływ zła na człowieka – rozwiń temat na podstawie analizy i interpretacji ostatniej sceny „Makbeta”
„Makbet” jako przykład tragedii nowożytnej
Lady Makbet jako kobieta fascynująca
Dlaczego Makbet się zmienił?
Makbet – motyw szaleństwa
„Makbet” - motyw sprawiedliwości
Makbet jako bohater tragiczny
Uniwersalne przesłanie „Makbeta”
Czy zgadzasz się ze słowami Makbeta, że życie jest powieścią idioty? - rozprawka
„Ludzie rządzący chcą dokonać rzeczy niemożliwej, naprawić zło złymi czynami” - L. Tołstoj – zinterpretuj słowa w oparciu o lekturę „Makbeta”
Zachowanie Makbeta i Lady Makbet po dokonaniu zbrodni
Różnica postaw Makbeta i Lady Makbet wobec morderstwa
„Makbet” - portret psychologiczny głównego bohatera
Makbet i jego żona wobec pokusy władzy
„Makbet” - motyw kobiety
„Makbet” - motyw przepowiedni
Makbet – motyw małżeństwa
Symbolika w „Makbecie”
„Makbet” - problem odpowiedzialności za władzę
Oskarżenie Makbeta – mowa
Makbet – zbrodniarz czy ofiara?
„Makbet” jako przykład dramatu szekspirowskiego
Makbet – motyw cierpienia
Psychologia w „Makbecie”
Filozofia w „Makbecie”
„Makbet” - motyw zła
„Makbet” - dramat o władzy
„Makbet” - motyw winy i kary
„Makbet” - Lady Makbet jako femme fatale
Charakterystyka pozostałych postaci „Makbeta”
Lady Makbet – charakterystyka
„Makbet” - motyw zbrodni
„Makbet” – motyw władzy
Determinizm w „Makbecie”
„Makbet” - fatum w dramacie
William Szekspir – notatka szkolna
„Makbet” - najważniejsze cytaty
„Makbet” - język dramatu
„Makbet” - kompozycja
„Makbet” - narracja
„Makbet” - czas i miejsce akcji
Geneza „Makbeta” – okoliczności powstania utworu
„Makbet” - plan wydarzeń
„Makbet” - streszczenie