Jesteś w: Makbet

Makbet – motyw cierpienia

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Dramat Williama Szekspira „Makbet” jest tragedią. Tragedia należy do utworów poważnych. Przedstawia losy bohatera czy też bohaterów / Makbet i Lady Makbet / uwikłanych w tragiczny konflikt, który nieuchronnie musi prowadzić do klęski. Cierpienie jest nieodłącznym elementem tragedii.

W „Makbecie” już pierwsze sygnały cierpienia pojawiają się w momencie, gdy bohater spotyka na wrzosowisku czarownice. Ich przepowiednie burzą jego spokój wewnętrzny. Pragnienie zasiadania na tronie Szkocji jest równie silne co wstręt do zbrodni. Zaczyna toczyć w sobie wewnętrzną walkę. Nie umie w tej sprawie podjąć decyzji. Swój konflikt wewnętrzny chce rozwiązać przy pomocy żony.

To samo dzieje się z Lady Makbet. Myśl, że zbrodnia już w tym momencie umożliwi Makbetowi objęcie tronu wywołuje w niej bardzo silne emocje. Lady Makbet stara się podsycić je na tyle, by mogła przekonać męża do zabójstwa króla Dunkana.

Kolejnym etapem jest samo zabójstwo. W obu małżonkach wywołuje ono zgrozę ale brną w swoim postanowieniu. Makbet zdając sobie sprawę, że popełnił odrażający czyn, nie jest już w stanie pomazać krwią śpiących strażników. Robi to za niego Lady Makbet.

Prawdziwe męczarnie zaczynają się po zabójstwie Banka. Przyczyną ich jest strach, że oba zabójstwa zostaną ujawnione. Makbet jest bliski obłędu, gdy dowiaduje się, że syn Banka uszedł z życiem. Zaczyna mieć halucynacje – widzi upiora, który ma postać zamordowanego przyjaciela. Pojawia się też przed jego oczami narzędzie zbrodni – sztylet. Sytuację ratuje Lady Makbet. Tłumaczy ona męża przed gośćmi zebranymi na uczcie i przywołuje męża do porządku.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej