2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Makbet

2l.pl / Psychologia w „Makbecie”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Zastanawiając się nad psychologią bohaterów dramatu Szekspira „Makbet” można by zadać pytanie: czy rzeczywiście źródłem zła są siły nadprzyrodzone? Wiedźmy, które Makbet spotyka na wrzosowisku odprawiają jakieś czary, mają swoje tajemnicze sposoby na zbieranie informacji ale tak naprawdę to, co mówią nie jest żadną wyrocznią a jedynie pochlebstwem pod adresem głównego bohatera. Witają go tytułem, który niebawem otrzyma i dodają do tego coś więcej, coś na wyrost, bo przecież Makbet jest spokrewniony z rodem królewskim. Czarownice schlebiają jego próżności.

Ich pochlebstwo budzi w Makbecie silne emocje i niezdrowe aspiracje. Uznaje on ich słowa za wyrocznię. Od razu zaczyna zastanawiać się co zrobić, by szczęśliwy los nie wymknął mu się z rąk. Skazanie za zdradę tana Kawdoru spowodowało, że Makbet otrzymał po nim ten tytuł. Jego rozumowanie idzie dalej tym samym tropem – po śmierci Dunkana i Malkolma może otrzymać tytuł królewski.Podobnie rozumuje Lady Makbet. Ma ona co prawda, duży wpływ na męża ale w jego rycerskich sprawach nie ma żadnego udziału. Pozycja królowej otwiera przed nią zupełnie nowe możliwości – daje sposobność wyeksponowania własnej osoby. Stąd nagle rodzi się w niej żądza władzy, którą trzeba zdobyć za wszelką cenę. Uważa, że w tej sprawie nie można wahać się i należy usunąć ze swojej drogi przeszkodę, jaką jest król Dunkan.

W Makbecie negatywna wizja skrytobójstwa budzi wewnętrzny opór ale jednocześnie towarzyszy jej pozytywna wizja własnego panowania na tronie Szkocji. Lady Makbet używa najróżniejszych środków perswazji, by przekonać męża, że zabójstwo króla Dunkana jest koniecznością. Małżonkowie nie przewidują przyszłych komplikacji. Ich wyobraźnia tak daleko nie sięga. Wydaje im się, że wszystko samo się ułoży po ich myśli, gdy tylko pozbędą się Dunkana. Lady Makbet jest przekonana, że po zafałszowaniu przebiegu zbrodni i po koronacji Makbeta na króla nikt już do tej sprawy nie wróci.
Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Dunkan ginie ale Malkolm ucieka do Anglii. Później trzeba zabić Banka, który podejrzewa Makbeta o zabójstwo oraz jego syna. Zamach na ich życie też nie przebiega zgodnie z planem – ginie tylko Banko. Makbetowi i Lady Makbet zaczyna towarzyszyć strach. Do strachu dołączają się wyrzuty sumienia. Okazuje się, że zacieranie śladów zbrodni polega na popełnianiu zbrodni następnych. Odporność psychiczna pary królewskiej w miarę upływu czasu staje się coraz mniejsza. Makbet nie ma już przyjaciół, nie ma też oparcia w chorej, obłąkanej żonie. Gdy wszystko obraca się przeciwko niemu, szuka pomocy w wyroczniach. Interpretuje je na swoją korzyść ale jest to samooszukiwanie się.

W tragedii Szekspira zło rodzi się w człowieku stopniowo. Karą za dokonane zbrodnie jest śmierć. Lady Makbet wymierza ją sobie sama – popełnia samobójstwo. Makbet do końca wierzy w szczęśliwą dla siebie przepowiednię. Gdy wreszcie widzi, że mylił się, woli zginąć w pojedynku z Makdufem niż odstąpić od walki i poddać się.  Dowiedz się więcej
W oparciu o lekturę „Makbeta” przedstaw skuteczność języka jako narzędzia wpływania na ludzi
„Makbet” - dramat człowieka i władcy
Wpływ zła na człowieka – rozwiń temat na podstawie analizy i interpretacji ostatniej sceny „Makbeta”
„Makbet” jako przykład tragedii nowożytnej
Lady Makbet jako kobieta fascynująca
Dlaczego Makbet się zmienił?
Makbet – motyw szaleństwa
„Makbet” - motyw sprawiedliwości
Makbet jako bohater tragiczny
Uniwersalne przesłanie „Makbeta”
Czy zgadzasz się ze słowami Makbeta, że życie jest powieścią idioty? - rozprawka
„Ludzie rządzący chcą dokonać rzeczy niemożliwej, naprawić zło złymi czynami” - L. Tołstoj – zinterpretuj słowa w oparciu o lekturę „Makbeta”
Zachowanie Makbeta i Lady Makbet po dokonaniu zbrodni
Różnica postaw Makbeta i Lady Makbet wobec morderstwa
„Makbet” - portret psychologiczny głównego bohatera
Makbet i jego żona wobec pokusy władzy
„Makbet” - motyw kobiety
„Makbet” - motyw przepowiedni
Makbet – motyw małżeństwa
Symbolika w „Makbecie”
„Makbet” - problem odpowiedzialności za władzę
Oskarżenie Makbeta – mowa
Makbet – zbrodniarz czy ofiara?
„Makbet” jako przykład dramatu szekspirowskiego
Makbet – motyw cierpienia
Psychologia w „Makbecie”
Filozofia w „Makbecie”
„Makbet” - motyw zła
„Makbet” - dramat o władzy
„Makbet” - motyw winy i kary
„Makbet” - Lady Makbet jako femme fatale
Charakterystyka pozostałych postaci „Makbeta”
Lady Makbet – charakterystyka
„Makbet” - motyw zbrodni
„Makbet” – motyw władzy
Determinizm w „Makbecie”
„Makbet” - fatum w dramacie
William Szekspir – notatka szkolna
„Makbet” - najważniejsze cytaty
„Makbet” - język dramatu
„Makbet” - kompozycja
„Makbet” - narracja
„Makbet” - czas i miejsce akcji
Geneza „Makbeta” – okoliczności powstania utworu
„Makbet” - plan wydarzeń
„Makbet” - streszczenie