2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Makbet

2l.pl / „Makbet” - motyw zbrodni

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Dramat Szekspira „Makbet” jest tragedią. Ośrodek akcji w tragedii stanowi konflikt wybitnej jednostki z siłami wyższymi. Kończy się to nieuchronną klęską. W „Makbecie” bohatera do klęski doprowadzają popełnione przez niego zbrodnie.

Na początku dramatu Makbet pod wpływem wróżb napotkanych wiedźm zaczyna rozważać korzyści, jakie przyniosłaby mu śmierć Króla Dunkana. Wzdraga się jednak przed zamachem na jego życie. Jednak myśl o zbrodni zaczyna w nim dojrzewać, chociaż sama myśl zbrodnią nie jest. Dzieje się to pod wpływem żony, Lady Makbet. Ma ona inny niż mąż stosunek do takiego haniebnego czynu. Dla niej liczy się przede wszystkim tron królewski, który przypadłby w udziale jej mężowi. Nie zastanawia się nad dalszymi konsekwencjami takiego czynu. Jednak obydwojgu małżonkom to pierwsze zabójstwo przychodzi najtrudniej. Pojawiają się momenty zwątpienia i myśl, że dopóki nic się nie stało można zrezygnować z tego planu. Los jednak stwarza zbyt dobrą okazję, która może drugi raz nie powtórzyć się i małżonkowie korzystają z niej.

Makbet jest żołnierzem, toteż z widokiem śmierci powinien być oswojony. Skrytobójstwo jest jednak czymś innym niż zabicie wroga w walce. Jest to czyn haniebny, akt gwałtu na niewinnej i nieświadomej niczego ofierze; czyn, który należy ukrywać, zacierać jego ślady i przerzucać odpowiedzialność na innych. Oprócz króla Dunkana Makbet musi zabić strażników pilnujących komnaty króla i uśpionych dodanym do wina wywarem z ziół. Wmawia wszystkim, że to oni po pijanemu popełnili zbrodnię.

Walka o utrzymanie tronu Szkocji zmusza Makbeta do kolejnej zbrodni. Ofiarą pada jego przyjaciel Banko, któremu wiedźmy wywróżyły, że będzie ojcem królów. Makbet nasyła na niego zbójców. Banko ginie ale jego syn ucieka. Ucieka ze Szkocji do Anglii również Makduf. Makduf podejrzewa Makbeta o skrytobójstwa. Chce skontaktować się z przebywającym w Anglii synem Dunkana. Ten po śmierci ojca obawiając się o swoje życie też schronił się w Anglii.

Za nielojalność Makdufa Makbet mści się – wydaje rozkaz zgładzenia rodziny Makdufa. W ten sposób z dzielnego żołnierza przekształca się w tyrana pozostające w konflikcie z prawami moralnymi. Prowadzą do tego kolejne zbrodnie.

Do końca jednak pozostaje przekonany, że los oszczędzi mu klęski. Mocno wierzy w przepowiednie wiedźm, zwłaszcza, że do tej pory sprawdzały się. Zaniepokojony złą sytuacją / wojska angielskie ruszają na jego zamek / jeszcze raz zasięga rady u czarownic. Ich niejasną wróżbę interpretuje na swoją korzyść. Niestety, konflikt z prawami moralnymi nieuchronnie prowadzi go do klęski – oszalała Lady Makbet popełnia samobójstwo, Anglicy zdobywają zamek a sam Makbet ginie z rąk Makdufa. Na tronie Szkocji ma teraz zasiąść prawowity następca króla Dunkana – jego syn Malkolm.  Dowiedz się więcej
W oparciu o lekturę „Makbeta” przedstaw skuteczność języka jako narzędzia wpływania na ludzi
„Makbet” - dramat człowieka i władcy
Wpływ zła na człowieka – rozwiń temat na podstawie analizy i interpretacji ostatniej sceny „Makbeta”
„Makbet” jako przykład tragedii nowożytnej
Lady Makbet jako kobieta fascynująca
Dlaczego Makbet się zmienił?
Makbet – motyw szaleństwa
„Makbet” - motyw sprawiedliwości
Makbet jako bohater tragiczny
Uniwersalne przesłanie „Makbeta”
Czy zgadzasz się ze słowami Makbeta, że życie jest powieścią idioty? - rozprawka
„Ludzie rządzący chcą dokonać rzeczy niemożliwej, naprawić zło złymi czynami” - L. Tołstoj – zinterpretuj słowa w oparciu o lekturę „Makbeta”
Zachowanie Makbeta i Lady Makbet po dokonaniu zbrodni
Różnica postaw Makbeta i Lady Makbet wobec morderstwa
„Makbet” - portret psychologiczny głównego bohatera
Makbet i jego żona wobec pokusy władzy
„Makbet” - motyw kobiety
„Makbet” - motyw przepowiedni
Makbet – motyw małżeństwa
Symbolika w „Makbecie”
„Makbet” - problem odpowiedzialności za władzę
Oskarżenie Makbeta – mowa
Makbet – zbrodniarz czy ofiara?
„Makbet” jako przykład dramatu szekspirowskiego
Makbet – motyw cierpienia
Psychologia w „Makbecie”
Filozofia w „Makbecie”
„Makbet” - motyw zła
„Makbet” - dramat o władzy
„Makbet” - motyw winy i kary
„Makbet” - Lady Makbet jako femme fatale
Charakterystyka pozostałych postaci „Makbeta”
Lady Makbet – charakterystyka
„Makbet” - motyw zbrodni
„Makbet” – motyw władzy
Determinizm w „Makbecie”
„Makbet” - fatum w dramacie
William Szekspir – notatka szkolna
„Makbet” - najważniejsze cytaty
„Makbet” - język dramatu
„Makbet” - kompozycja
„Makbet” - narracja
„Makbet” - czas i miejsce akcji
Geneza „Makbeta” – okoliczności powstania utworu
„Makbet” - plan wydarzeń
„Makbet” - streszczenie