Jesteś w: Makbet

„Makbet” - motyw zbrodni

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Dramat Szekspira „Makbet” jest tragedią. Ośrodek akcji w tragedii stanowi konflikt wybitnej jednostki z siłami wyższymi. Kończy się to nieuchronną klęską. W „Makbecie” bohatera do klęski doprowadzają popełnione przez niego zbrodnie.

Na początku dramatu Makbet pod wpływem wróżb napotkanych wiedźm zaczyna rozważać korzyści, jakie przyniosłaby mu śmierć Króla Dunkana. Wzdraga się jednak przed zamachem na jego życie. Jednak myśl o zbrodni zaczyna w nim dojrzewać, chociaż sama myśl zbrodnią nie jest. Dzieje się to pod wpływem żony, Lady Makbet. Ma ona inny niż mąż stosunek do takiego haniebnego czynu. Dla niej liczy się przede wszystkim tron królewski, który przypadłby w udziale jej mężowi. Nie zastanawia się nad dalszymi konsekwencjami takiego czynu. Jednak obydwojgu małżonkom to pierwsze zabójstwo przychodzi najtrudniej. Pojawiają się momenty zwątpienia i myśl, że dopóki nic się nie stało można zrezygnować z tego planu. Los jednak stwarza zbyt dobrą okazję, która może drugi raz nie powtórzyć się i małżonkowie korzystają z niej.

Makbet jest żołnierzem, toteż z widokiem śmierci powinien być oswojony. Skrytobójstwo jest jednak czymś innym niż zabicie wroga w walce. Jest to czyn haniebny, akt gwałtu na niewinnej i nieświadomej niczego ofierze; czyn, który należy ukrywać, zacierać jego ślady i przerzucać odpowiedzialność na innych. Oprócz króla Dunkana Makbet musi zabić strażników pilnujących komnaty króla i uśpionych dodanym do wina wywarem z ziół. Wmawia wszystkim, że to oni po pijanemu popełnili zbrodnię.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej