2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Makbet

2l.pl / „Makbet” – motyw władzy

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

W dramacie Williama Szekspira „Makbet” problem władzy jest podstawowym motorem działania wszystkich postaci dramatu. Jego główny bohater, Makbet wraz z żoną. Lady Makbet opanowani są żądzą władzy. Nie wystarcza im to, że żyją dostatnio a król hojnie wynagradza Makbeta za zasługi na polu walki. Tytuły i nowe dobra nie sprawiają im satysfakcji. Ich pragnieniem jest zdobycie tronu królewskiego. Nie chcą być poddanymi króla. Chcą mieć w Szkocji nieograniczoną władzę.

To pragnienie każe im sięgnąć po haniebne sposoby działania. Posuwają się do skrytobójstwa. Jednak władza w ten sposób zdobyta jest bezprawiem. Narusza też w sposób karygodny zasady moralności. Z tego powodu Makbet i jego żona przeżywają nieustanny strach. Obawiają się, że ktoś ujawni ich czyn a tym samym zakwestionuje prawo do tronu. To popycha ich do kolejnych zbrodni. Ich poddani nie mają świadomości tego, że tytuł królewski zdobyty został przez Makbeta drogą intryg i zbrodni. Widzą w nim prawowitego władcę. Są jednak wśród nich tacy, którzy podejrzewają, że za sprawą Makbeta dzieją się w Szkocji rzeczy niezgodne z prawem. Rzeczą oczywistą jest, że mogą oni zakwestionować prawo Makbeta do tronu. To ich właśnie Makbet postanawia w pierwszej kolejności usunąć ze swojej drogi.


Pierwszą jego ofiarą staje się jego przyjaciel Banko. Banko był świadkiem spotkania Makbeta z czarownicami. Widział też jego reakcję na ich przepowiednię. Nadmierna wiara Makbeta w wywróżoną mu wspaniałą przyszłość od razu zaniepokoiła go. Makbet przypuszcza, że Banko może coś podejrzewać. Do tego dołącza się wizja Banka jako ojca przyszłych królów. Jego przyjaciel ma dorosłego syna i Makbet obawia się, że jakimś sposobem może on odebrać mu władzę. Zamach na życie Banka i jego syna udaje się tylko częściowo – syn ucieka przed zabójcami.

Jednak osobą, która najbardziej podejrzewa Makbeta o potajemne zbrodnie jest Makduf. To on udaje się do Anglii, by odnaleźć syna starego króla Dunkana, prosić go o powrót do Szkocji i o starania, by przy pomocy wojsk angielskich zrzucił z tronu uzurpatora i tyrana Makbeta. Za swój czyn Makduf zostaje ukarany przez Makbeta, który karze zamordować jego rodzinę. Rzecz jednak kończy się klęską Makbeta – ginie z rąk Makdufa broniąc swojego zamku. Wcześniej Lady Makbet popełnia samobójstwo.
W ten sposób władza w Szkocji wkracza na właściwy tor. Na tronie ma zasiąść prawowity następca króla Dunkana, jego syn Malkolm. Wszyscy mają poczucie, że zwyciężyła sprawiedliwość. Ufają, że rządy prawowitego władcy zapewnią im spokojne życie, czego nie mógł im dać uzurpator, który zasiadł na tronie posługując się intrygami i zabójstwami. Makbet bowiem swoją podstępem zdobytą władzę utrzymywał siłą. O roli, jaka odegrała w tym Lady Makbet poddani nie wiele wiedzą. Widzą w niej raczej ofiarę zdarzeń. Nikt nie podejrzewa, że była głównym motorem działania swojego męża.  Dowiedz się więcej
W oparciu o lekturę „Makbeta” przedstaw skuteczność języka jako narzędzia wpływania na ludzi
„Makbet” - dramat człowieka i władcy
Wpływ zła na człowieka – rozwiń temat na podstawie analizy i interpretacji ostatniej sceny „Makbeta”
„Makbet” jako przykład tragedii nowożytnej
Lady Makbet jako kobieta fascynująca
Dlaczego Makbet się zmienił?
Makbet – motyw szaleństwa
„Makbet” - motyw sprawiedliwości
Makbet jako bohater tragiczny
Uniwersalne przesłanie „Makbeta”
Czy zgadzasz się ze słowami Makbeta, że życie jest powieścią idioty? - rozprawka
„Ludzie rządzący chcą dokonać rzeczy niemożliwej, naprawić zło złymi czynami” - L. Tołstoj – zinterpretuj słowa w oparciu o lekturę „Makbeta”
Zachowanie Makbeta i Lady Makbet po dokonaniu zbrodni
Różnica postaw Makbeta i Lady Makbet wobec morderstwa
„Makbet” - portret psychologiczny głównego bohatera
Makbet i jego żona wobec pokusy władzy
„Makbet” - motyw kobiety
„Makbet” - motyw przepowiedni
Makbet – motyw małżeństwa
Symbolika w „Makbecie”
„Makbet” - problem odpowiedzialności za władzę
Oskarżenie Makbeta – mowa
Makbet – zbrodniarz czy ofiara?
„Makbet” jako przykład dramatu szekspirowskiego
Makbet – motyw cierpienia
Psychologia w „Makbecie”
Filozofia w „Makbecie”
„Makbet” - motyw zła
„Makbet” - dramat o władzy
„Makbet” - motyw winy i kary
„Makbet” - Lady Makbet jako femme fatale
Charakterystyka pozostałych postaci „Makbeta”
Lady Makbet – charakterystyka
„Makbet” - motyw zbrodni
„Makbet” – motyw władzy
Determinizm w „Makbecie”
„Makbet” - fatum w dramacie
William Szekspir – notatka szkolna
„Makbet” - najważniejsze cytaty
„Makbet” - język dramatu
„Makbet” - kompozycja
„Makbet” - narracja
„Makbet” - czas i miejsce akcji
Geneza „Makbeta” – okoliczności powstania utworu
„Makbet” - plan wydarzeń
„Makbet” - streszczenie