Jesteś w: Kordian

Juliusz Słowacki – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu na Wołyniu. Był jedynym synem Eugeniusza Słowackiego – nauczyciela wymowy w liceum, a następnie profesora literatury polskiej na Uniwersytecie Wileńskim – i Salomei z domu Januszewskiej. Po śmierci ojca w 1814 roku ojczymem przyszłego wieszcza został August B�cu (postać dwuznaczna ze względu na sprzyjanie zaborcom, zmarł tragicznie w 1824 roku od uderzenia pioruna). Słowacki uczęszczał do gimnazjum przy Uniwersytecie Wileńskim, a następnie na tej samej uczelni studiował prawo, by w 1829 roku przenieść się do Warszawy. W stolicy był aplikantem w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu.

Wkrótce po wybuchu powstania listopadowego Słowacki opuścił Warszawę i udał się do Drezna, skąd z misją dyplomatyczną pojechał do Londynu. Wiadomość o upadku powstania zastała go w Paryżu. W stolicy Francji wydał dwa debiutanckie tomiki wierszy, do których krytycznie odniósł się Mickiewicz. W 1833 roku przeniósł się na trzy lata do Genewy. Tam powstał „Kordian” (1833) i „Balladyna” (1834).

W 1836 roku poeta przeprowadził się do Włoch. Zaprzyjaźnił się tam z Zygmuntem Krasińskim. Odbył wiele podróży po Włoszech (Neapol, wulkan Wezuwiusz, Pompeje), a także do Grecji, Egiptu i Palestyny. O szczegółach tych wędrówek można dowiedzieć się z listów Słowackiego do matki. Wrażenia Słowackiego miały także odzwierciedlenie w jego twórczości (np. „Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu”, „Anhelli”).

Ostatecznie w 1838 roku poeta osiadł w Paryżu. Dzięki wydaniu takich utworów, jak między innymi „Lilla Weneda”, Beniowski”, „Sen srebrny Salomei”, „Genezis z ducha” wieszcz zyskał uznanie i szacunek. Okres paryski obfitował jednak w nieszczęśliwe wydarzenia (np. uwięzienie matki). W tym czasie także wpływ na poetę miał mistyk Andrzej Towiański. Gruźlica, na którą cierpiał Słowacki coraz bardziej dawała o sobie znać (wówczas była nieuleczalna). Motywowało to poetę do wzmożonej aktywności twórczej.

Juliusz Słowacki zmarł 3 kwietnia 1849 roku. Pochowany został na paryskim cmentarzy Montmarte. W 1927 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w krypcie na Wawelu.



  Dowiedz się więcej