Jesteś w: Syzyfowe prace

Czy Andrzej Radek może służyć za dobry przykład przezwyciężania trudności życiowych?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Jednym z bohaterów powieści Stefana Żeromskiego jest Andrzej Radek. Pochodzi on z niewielkiej wsi Pajęczyn Dolny. Urodził się i wychowywał w czworakach. Był synem fornala – najemnego chłopa pracującego w majątku ziemiańskim. W dzieciństwie nic nie wróży mu lepszego losu niż mają jego rodzice. Skazany jest na życie na biednej wsi.

Sytuacja jednak diametralnie się zmienia, gdy uwagę zwraca na niego korepetytor szlacheckich dzieci – Antoni Paluszkiewicz. Nauczył on Radka czytać i pisać, a następnie zabrał go z sobą do miejscowości Pyrzogłowy, gdzie chłopak, dzięki wsparciu opiekuna, kontynuował naukę w progimnazjum. Wkrótce korepetytor zmarł, dlatego Jędrek musiał w trzeciej i czwartej klasie utrzymywać się z korepetycji. Bohater nie załamał się – najważniejszy był dla niego pęd do zdobywania wiedzy. Dzięki wytrwałości, mimo że czasem cierpiał głód uczył się dalej.

Po zakończeniu tego etapu edukacji postanowił kształcić się dalej i wybrał się pieszo do gimnazjum w Klerykowie zaopatrzony w kilka sztuk lichej bielizny, kilka osełek masła. Po drodze spotkał nieznajomego szlachcica i opowiedział mu o swym położeniu. Ten zabrał go w Klerykowie do swego kuzyna – Płoniewicza, który zatrudnił go w roli korepetytora dla swego syna Władzia i córki Mici. Radek został przyjęty przez dyrektora Kriestiobriodnikowa do klasy piątej. Udzielanie lekcji dzieciom gospodarza zajmowało mu wiele czasu, dlatego swoje lekcje odrabiał dopiero późna nocą. Jednak nie narzekał na swój los – mógł zdobywać wykształcenie. Polubił także swych gospodarzy – Płoniewiczów, chociaż nieraz racje żywnościowe jakie dostawał były niewystarczające.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej