Jesteś w: Syzyfowe prace

Stefan Żeromski – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Stefan Żeromski przyszedł na świat 14 października 1864 roku. Jego rodzicami byli Wincenty i Józefa z Kartelów. W rejon Gór Świętokrzyskich przybyli oni w połowie XVIII wieku. Jego przodkowie walczyli w polskim wojsku. Starannie wykształcony ojciec nie mając własnego majątku utrzymywał się z dzierżawy. Podczas powstania styczniowego majątek doznał wielu strat. Ojciec Stefana postanowił przenieść się do Ciekot – to ich obraz odnajdziemy w większości powieści autora „Przedwiośnia”. W roku 1876 na gruźlicę zmarła matka przyszłego pisarza, jej portret także odnajdziemy w wielu dziełach. Żeromscy popadli w majątkowe kłopoty, zaś w 1883 roku zmarł Wincenty, co spowodowało opuszczenie Ciekot.

Pisarz uczęszczając najpierw do szkoły elementarnej w Psarach, a od 1874 roku do kieleckiego gimnazjum na własne oczy przekonał się na czym polegała rusyfikacja. Miał świadomość działań Rosjan zmierzających do zruszczenia młodzieży. Odczuwał także coraz silniejszy ucisk polityczny w kraju. Należał do patriotycznej młodzieży, która zbierała się potajemnie by pielęgnować narodowe tradycje i poznawać polska literaturę. Nie był zamożny, dodatkowo doskwierała mu odziedziczona po matce choroba. Studia porzuca z powodu niedostatku. Zatrudnia się jako nauczyciel w szlacheckich dworach, zaczyna publikować pierwsze artykuły, nowele i opowiadania.

Po wyjeździe na studia weterynaryjne do Warszawy Żeromskiego wciąż zajmują sprawy polityczno-społeczne. Krytycznie odnosi się zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości. Podobnie jak w gimnazjum wciąż cierpi na niedostatek, a nawet doskwiera mu głód. Porzuca studia i pracuje jako nauczyciel w dworach szlacheckich, co pozwala mu poznać sposób życia i myślenia szlachty. W tym okresie powstają pierwsze artykuły oraz nowele (debiut w 1889 na łamach „Tygodnika Powszechnego”) i opowiadania autora (m. in. „Siłaczka”, „Zmierzch”), odzwierciedlające jego społeczną pasję.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



  Dowiedz się więcej