Jesteś w: Syzyfowe prace

Główne wątki „Syzyfowych prac”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Walka polskiej młodzieży z rusyfikacją (główny wątek)
Żeromski podporządkował fabułę utworu przewodniemu tematowi – sytuacji polskiej młodzieży pod zaborami w Królestwie Kongresowym oraz naczelnej idei, symbolicznie wyrażonej w tytule, która mówiła, iż niemożliwe jest zatracenie polskiej tożsamości wobec młodych i, wcześniej czy później, dojrzeją oni do polskości.

Ukazane losy głównych bohaterów, choć w odmienny sposób, dowodzą tezy, że dorastająca młodzież, mimo wszechobecnej rusyfikacji i zabiegów władz carskich nie podda się im, zbuntuje się i da świadectwo swej prawdziwej tożsamości narodowej.

Edukacja Marcina Borowicza
Główną osią fabularną jest edukacja Borowicza. Rozpoczyna ją w szkole przygotowawczej w Owczarach jako ośmioletni chłopak. Po roku udaje mu się dostać do wstępnej klasy gimnazjum w Klerykowie, gdzie uczy się do klasy ósmej i zdania egzaminu dojrzałości. Widzimy więc lata nauki, wagary, mierne sukcesy i opuszczenie się w nauce, utratę matki, które wywołują dziecięce doświadczenie religijne, a także pierwszą miłość bohatera. Przechodzi on metamorfozę i z oddanego rusyfikatorom ucznia, staje się piewcą polskości. Określa się wobec takich wartości, jak: ojczyzna, naród, społeczeństwo, moralność, sprawiedliwość oraz sens istnienia. Dzięki ukazaniu kolejnych etapów nauki poznajemy zarówno obraz ówczesnej szkoły, metody nauczania, sylwetki nauczycieli, a także szersze przemiany podyktowane odgórnymi decyzjami.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 



  Dowiedz się więcej