Jesteś w: Syzyfowe prace

Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Akcja powieści toczy się po zakończeniu powstania styczniowego. Czas akcji właściwej obejmuje dziewięć lat. Historia rozpoczyna się w styczniu 1872, a kończy we wrześniu roku 1883. Cezurę tworzą wydarzenia związane ze szkolnymi latami głównego bohatera, który na początku utworu jako ośmiolatek rozpoczyna swą edukacyjną drogę w szkółce przygotowawczej w Owczarach, a na końcu, mając siedemnaście lat – zdaje egzamin dojrzałości i wybiera się na studia. Czas powieściowy łączy się z autentycznymi przemianami w carskiej polityce rusyfikacyjnej wobec Polski. Ponadto we wspomnieniach Nogi pojawiają się wydarzenia z czasów powstania styczniowego, a więc z 1863 i 1864 roku.

Miejsce akcji to Kielecczyzna. Przede wszystkim to miejscowości, gdzie Marcin Borowicz odbywał edukację. Początkowo są to Owczary i elementarna szkoła – Naczalnoje Owczarskoje Ucziliszcze, a następnie Kleryków i gimnazjum klasyczne. Wspomniane jest także progimnazjum w Pyrzogłowach, do którego uczęszczał Andrzej Radek.

Poza tym przenosimy się do domów rodzinnych bohaterów – wsi Gawronki, gdzie mieszkają rodzice Borowicza, a po śmierci matki ojciec prowadzi podupadające gospodarstwo. We fragmentach poświęconych wakacjom głównego bohatera obserwujemy wieś i jej okolice. Drugą wsią jest Pajęczyn Dolny, gdzie w czworakach wychowywał się Andrzej Radek. Obok szkół miejscem wydarzeń są stancje bohaterów m. in. u „Przepiórzycy” czy u państwa Płoniewiczów. Istotnym miejscem jest „Górka” – strych, który zamieszkiwał młody Gontala, na którym odbywały się zebrania patriotycznej młodzieży. Mamy więc oddany w powieści zarówno obraz miasta, jak i wsi.



  Dowiedz się więcej