Jesteś w: Opowiadania Borowskiego

Ocena postępowania bohaterów opowiadań Borowskiego

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Ocena postępowania bohaterów opowiadań Tadeusza Borowskiego nie jest łatwa. Przez pierwszych czytelników proza tego pisarza była bardzo różnie odbierana. W końcu, nie był on jedynym pisarzem, który podjął temat obozów koncentracyjnych. Inni autorzy potraktowali ten temat inaczej. Borowskiemu zarzucano nihilizm i cyniczny stosunek do rzeczywistości.

Jego bohaterowie postawieni w krańcowej sytuacji, jaką było zamknięcie ich w obozie koncentracyjnym, zatracają swoje człowieczeństwo. Składa się na to ich obojętność wobec okrucieństwa i śmierci innych, egoistyczne zabieganie o podtrzymanie własnej egzystencji, wykonywanie nawet najbardziej drastycznych poleceń funkcjonariuszy obozowych, zabieganie o funkcje w obozie, co poprawia ich byt, ironiczny stosunek do otaczającej rzeczywistości i czarny humor obozowy. W tych okolicznościach nie można ocenić ich postępowania pozytywnie, chociaż można je usprawiedliwiać.

Główny bohater opowiadań Borowskiego, Tadek biorąc w tym wszystkim udział, stara się nie przekraczać pewnych granic ale nie ma sposobu na uchylanie się od poleceń, które wydają mu niemieccy funkcjonariusze – w opowiadaniu „Proszę państwa do gazu” musi pracować na rampie przy rozładunku transportu ludzi kierowanych do komór gazowych. Lawiruje w obozie między człowieczeństwem a cyniczną bezdusznością – obraz masowego ludobójstwa jest straszny ale obóz przez kilka dni będzie żył dzięki żywności i innym rzeczom pozostawionym przez transport,
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej