Jesteś w: Opowiadania Borowskiego

Borowski - motyw kata

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Niemiecki totalitaryzm wsparty faszystowską ideologią stworzył współczesny system niewolnictwa. Niewolnikami stali się obywatele państw okupowanych razem ze wszystkimi swoimi mniejszościami narodowymi. Dołączony do tego skrajny niemiecki nacjonalizm dokładnie określał pozycję każdego człowieka. Decydowało o niej pochodzenie, wyznanie i rasa. Narzucenie innym własnych zasad funkcjonowania i zarezerwowanie dla siebie uprzywilejowanej pozycji mogło odbyć się jedynie drogą przemocy. Polityka terroru, wyniszczenia i grabieży prowadzona przez faszystowskie Niemcy spycha obywateli podbitych państw na pozycję ofiar.

Borowski opisuje ten niewolniczy system w swoich opowiadaniach, w których Niemiec jako człowiek innej kategorii, staje się uosobieniem kata. Ma on prawo wydawać rozkazy, decydować o życiu lub śmierci i konfiskować cudze mienie.

Szczególnie drastycznym przejawem polityki terroru i wyniszczenia są obozy koncentracyjne. Tysiące zniewolonych ludzi zamkniętych za drutami, na terenie wyposażonym w baraki, komory gazowe i krematoria prowadzi życie niewolników oczekujących na śmierć. Borowski opisuje ich wzajemne relacje, oraz relacje między nimi i funkcjonariuszami obozowymi. Funkcjonariusze są nietykalni i bezkarni – mogą zrobić wszystko. Więźniowie obowiązani są do utrzymania narzuconej dyscypliny i wykonywania nawet najbardziej drastycznych rozkazów.

Prawo do zabijania czyni z niemieckich funkcjonariuszy katów. Więźniowie, którzy uczestniczą w likwidacji transportów / „Proszę państwa do gazu” / robią to na rozkaz. Borowski jednak nie rozgrzesza ich – w pewien sposób obciąża ich współodpowiedzialnością. W końcu, to oni cieszą się z tego, że przyjechał bogaty transport. Pisarz pokazuje jak płynna jest granica między katem a ofiarą.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej