Jesteś w: Opowiadania Borowskiego

Znaczenie tytułów opowiadań Borowskiego

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Tytuł jest integralną częścią utworu literackiego – stanowi razem z nim jedną całość. Ułatwia też identyfikację tekstu. Tytuły w opowiadaniach Borowskiego mają różne znaczenie. Oto przykłady:

„Matura na Targowej” - to opis tego szczególnego zdarzenia, jakim jest egzamin dojrzałości. Pisarz już w tytule informuje czytelnika o kluczowym momencie opowiadania.

„Chłopiec z Biblią” - jest to tytuł tajemniczy, jak całe opowiadanie, które po nim następuje. Nie wiadomo kim jest chłopiec, dlaczego trafił do celi na Pawiaku i dlaczego ma ze sobą Biblię? Na koniec czytelnik dowiaduje się, że był on prawdopodobnie Żydem.

„Pożegnanie z Marią” - Ten tytuł nosi nie tylko opowiadanie ale również cały cykl opowiadań, w którym znalazły się teksty dotyczące pobytu głównego bohatera w obozie koncentracyjnym. Tytuł ma charakter symboliczny. Maria symbolizuje utratę wolności, poddanie się wyrokowi losu. Trafia do obozu koncentracyjnego schwytana przypadkowo. Jej winą jest aryjsko-semickie pochodzenie.


„U nas, w Auschwitzu...” - tytuł sugeruje oswojenie się z rzeczywistością obozową i zaakceptowanie wbrew rozsądkowi panujących tam warunków.


„Proszę państwa do gazu”- tytuł jest ironiczny. Brzmi jak uprzejme zaproszenie od Śmierci, która jest jakąś rozumną, kulturalną istotą. Bohater opowiadania zdaje sobie sprawę z tego, że dla ludzi z transportu nic zrobić nie może ale rzeczy, które po nich zostaną pozwolą obozowi żyć przez kilka następnych dni.

„Ludzie, którzy szli” - Autor tym tytułem zaznacza swój dystans wobec tłumu, który przechodzi za
jego plecami. Obojętność wobec tego, co się dzieje pozwala mu przetrwać i stwarza złudne
poczucie własnego bezpieczeństwa. W tych okolicznościach najlepiej nie zastanawiać się dokąd ci ludzie zmierzają?

„Dzień na Harmenzach” - W tytule zaznaczone jest, że będzie to opis jednego ze zwykłych dni w gospodarstwie Harmenze należącym do obozu w Oświęcimiu.

„Śmierć powstańca” - Po zapoznaniu się z tekstem opowiadania, można stwierdzić, że jest to tytuł ironiczny. W śmierć jeńca z Powstania Warszawskiego nie ma w sobie nic heroicznego – wynika z braku umiejętności zasad życia w lagrze – w tym przypadku zasad odżywiania się, gdzie podstawą egzystencji jest chleb.

„Bitwa pod Grunwaldem” - tytuł metaforyczny, jak widowisko teatralne, organizowane w wyzwolonym obozie. Obóz jest miejscem rozegranej bitwy, na którą ściągnęło rycerstwo z różnych stron.



  Dowiedz się więcej