Jesteś w: Opowiadania Borowskiego

Motyw cierpienia w opowiadaniach Borowskiego

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W opowiadaniach Tadeusza Borowskiego człowiek ukazany jest w sytuacjach skrajnych. Opisane jest w nich położenie obywateli kraju, który został zajęty przez armię okupacyjną. W tym przypadku jest to armia III Rzeszy – państwa, w którym rozwinął się agresywny system totalitarny poparty nieludzką ideologią.


Ideologia faszystowskich Niemiec była zaprzeczeniem wszystkich demokratycznych i humanistycznych idei wypracowanych przez Europę. Człowiek wplątany w tę machinę ulegał deformacji, gubił system wartości, zatracał swoje ludzkie cechy. Jego cierpienie też zaczęło przybierać inny kształt.

U Borowskiego cierpienie człowiek zaczyna wyraźnie dzielić się na cierpienie własne i cierpienie innych. Widoczne to już jest w opowiadaniach, których akcja rozgrywa się w okupowanej Warszawie / „Matura na Targowej”, „Pożegnanie z Marią”, „Chłopiec z Biblią” /. Podział ten zaczyna być bardzo wyraźnie widoczny w opowiadaniach obozowych / Tutaj oprócz Żydów i Polaków są już więźniowie z całej Europy. /


W rzeczywistości obozowej, gdzie głównie chodzi o przetrwanie, cierpienie zaczyna wiązać się z przede wszystkim z własną fizjologią. Człowiek cierpi ponieważ jest głodny, bity, wyczerpany pracą ponad siły, zmarznięty lub przegrzany upałem, dusi się od smrodu i braku powietrza w zatłoczonym baraku, jest chory lub osłabiony i na koniec musi oglądać oraz uczestniczyć w nieludzkim cierpieniu innych. Taki obraz rysuje Borowski w każdym swoim opowiadaniu.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej