Jesteś w: Opowiadania Borowskiego

Czas i miejsce akcji opowiadań Borowskiego

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Opowiadania Tadeusza Borowskiego dotyczą okresu II wojny światowej. Ich miejsce akcji i czas, w którym akcja rozgrywa się pokrywają się z życiorysem pisarza.

Jest to najpierw okupowana przez Niemców Warszawa, gdzie bohater kończy gimnazjum na tajnych kompletach / zima 1939 i wiosna 1940 /. Te zdarzenia opisane są w opowiadaniu „Matura na targowej”. W opowiadaniu „Pożegnanie z Marią” umieszczony zostaje dalszy ciąg zdarzeń rozgrywających się w Warszawie / tajny uniwersytet, praca w firmie budowlanej, kontakty z gettem, konspiracyjne wydawnictwa, spotkania literackie, nielegalny handel /. Kończy ten okres rok 1943, gdy Borowski wraz z narzeczoną zostają aresztowani w „kotle”. Swój pobyt na Pawiaku opisuje w opowiadaniu „Chłopiec z Biblią”.


W 1943 roku trafia do obozu koncentracyjnego Oświęcim-Brzezinka / Auschwitz-Birkenau /, gdzie przebywa do 1944 roku. Tego okresu dotyczą opowiadania „U nas, w Auschwitzu...”, „Ludzie, którzy szli”, „Dzień na Harmenzach”, „Proszę państwa do gazu”.

W 1944 roku część więźniów wywieziono z Oświęcimia do Rzeszy. Znaleźli się tutaj również jeńcy z Powstania Warszawskiego. Związane jest z tym opowiadanie „Śmierć powstańca”. Borowski przed zakończeniem wojny znalazł się w obozie Dachau Allach. Obóz ten wyzwolili Amerykanie w maju 1945 roku.

W obawie przed konsekwencjami uwolnienia ogromnej liczby ludzi, jaka znalazła się w obozach w Niemczech, Amerykanie utworzyli obozy dla tzw. dipisów. Borowskiego umieszczono w byłych koszarach SS we Freimanie na przedmieściach Monachium. Przebywał w tym obozie do września 1945 roku. W tym miejscu umieścił rozgrywającą się w lipcu 1945 roku akcję opowiadania „Bitwa pod Grunwaldem”.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej