Jesteś w: Mały Książę

„Czym dla ptaka są skrzydła, tym dla człowieka przyjaźń” - motyw przyjaźni w „Małym Księciu”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Poetycka baśń Exupery’ego pt. „Mały Książę” zadedykowana została najlepszemu przyjacielowi autora – Leonowi Werthowi. Baśń jest opowieścią pilota - narratora o podróżach planetarnych Małego Księcia. Bohater czuł się samotny, gdyż dorośli go nie rozumieli. Nie potrafili odgadnąć, co znajduje się na jego rysunku z dzieciństwa – wszyscy widzieli na nim kapelusz, a to był wąż zjadający małe słoniątko. Dopiero Małemu Księciu udało się prawidłowo zinterpretować obrazek. To sprawiło, że między bohaterami zaczęła rodzić się przyjaźń.

Na czym polega przyjaźń pomógł Małemu Księciu zrozumieć Lis. Wyjaśnił, że najpierw trzeba drugą osobę „oswoić”, czyli stworzyć z nią więzy. Polega to na wzajemnym poznaniu się, zaufaniu sobie w taki sposób, by stać się potrzebnym drugiemu człowiekowi. Trzeba mieć także wiele cierpliwości i umieć milczeć. Od Lisa Mały Książę dowiedział się również, że ludzie nie mają przyjaciół, gdyż nie mają czasu, żeby cokolwiek poznawać. Kupują bowiem gotowe rzeczy, a ponieważ nie ma handlarzy przyjaciółmi, ludzie żyją samotnie.

To Lis pomógł także Małemu Księciu zrozumieć przywiązanie do Róży. Chłopiec uświadomił sobie, że jest ona ważniejsza niż tysiące róż w ogrodzie, że łączy go z nią prawdziwa przyjaźń, ponieważ opiekował się nią, podlewał, okrywał kloszem i obcinał baobaby. Żaden inny kwiat na świecie nie jest tak wyjątkowy.

Bohaterowie „Małego Księcia” uświadamiają również, że przyjaźń może być przyczyną smutku i łez. Świadczy o tym pożegnanie Lisa z chłopcem, a następnie pilota z małym „człowieczkiem”. Dla przyjaciół było to wydarzenie niezwykle smutne. Mały Książę powiedział do pilota: „Będziesz zawsze moim przyjacielem”. Książka pokazuje, jak wielką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa przyjaźń. Daje świadomość wspólnoty myśli i poczynań z kimś drugim, pozwala znaleźć oparcie i zrozumienie, niesie radość, ale też czasami smutek i łzy.



  Dowiedz się więcej