Jesteś w: Chłopi

Maciej Boryna – bohater wystylizowany na chłopa - Piasta

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Piast jest legendarną postacią, od której wywodzić miał się ród Piastów. Według Kroniki Galla Anonima pochodził spod Gniezna i był ubogim oraczem. W czasie postrzyżyn jego siedmioletniego syna Siemowita przybyli do niego dziwni goście z dworu Popiela. Na uczcie z tej okazji nastąpiło cudowne rozmnożenie jadła. Siemowit, gdy dorósł zajął miejsce Popiela i został księciem.

Reymont w powieści „Chłopi” stylizuje jednego z głównych bohaterów, Macieja Borynę na podobieństwo Piasta. Boryna jest zrośnięty od wielu pokoleń z ziemią, na której żyje i którą uprawia. W jego rękach ta ziemia przynosi obfity plon. Boryna jest głową wieloosobowej rodziny, której zapewnia dobrobyt. Jego ambicją jest pomnażanie rodzinnego majątku. Dozoruje wszystkie prace w gospodarstwie, zatrudnia parobków i sam również pracuje na roli. Kalkuluje też, jak przez kolejne małżeństwo powiększyć swoje gospodarstwo i mieć w domu kogoś, kto będzie pilnować jego interesów.

W społeczności wiejskiej Boryna cieszy się dużym szacunkiem. Chłopi liczą się z jego opinią. Boryna bierze udział w chłopskich naradach, które odbywają się w karczmie, prowadzi jednak własną politykę. I tak np. w spór z dworem nie chce się mieszać, ponieważ liczy na odszkodowanie za krowę.

W swoim domu Maciej Boryna przestrzega hierarchii obowiązującej w układzie patriarchalnym. On, jako ojciec rodziny i właściciel gospodarstwa ma najwyższą pozycję. Po nim jest jego syn, Antek. Kobiety muszą być posłuszne mężczyznom. Parobcy nie mają nic do powiedzenia, ponieważ są tylko służbą gospodarza. Układ patriarchalny jest uznawany i popierany przez kościół, jako układ naturalny.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej