Jesteś w: Chłopi

Jagna jako femme fatale

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Bohaterka powieści Reymonta „Chłopi” Jagna jest córką zamożnej wdowy, Dominikowej. Tryb życia, jaki prowadzi nie niszczy jej urody. Matka nie wysyła córki do pracy w polu. Dominikowa dba o córkę, ponieważ ma jeszcze synów, którzy pracują na roli. Jagna jest bardzo ładną dziewczyną o jasnej twarzy i gładkich rękach. Urodą różni się od wiejskich kobiet. Lubi dobierać sobie ubiór, przeglądać się w lusterku i sprawdzać czy ładnie wygląda. Nie bardzo ma jednak gdzie pójść w tych strojach. Kobiety wiejskie nie ubierają się w ten sposób do pracy.


Jagna ma chimeryczny charakter – krzyczy na braci, po chwili zbiera jej się na płacz, jest wrażliwa na krytykę ze strony matki, bywa melancholijna. Niczego nie musi i na niczym jej nie zależy. Przyjemność sprawia jej jedynie uwodzenie mężczyzn. Udaje jednak, że nikogo nie prowokuje a to co się dzieje wynika z ich inicjatywy. Mężczyźni rzeczywiście interesują się Jagną – przyciąga ich jej uroda i to, że ulega swoim instynktom.

Jej pierwszym zalotnikiem jest Mateusz. Ten romans ma jeszcze najwięcej sensu, ponieważ Mateusz nie jest żonaty i chyba najlepiej Jagnę rozumie. Mateusz nie nadaje się jednak na męża, ponieważ jest biedny i nie ma własnego gospodarstwa. Antek Borynów jest już gorszym wyborem z powodu żony i dzieci. Jagnę pociąga jego temperament i to, że ciągle o nią zabiega. Ten romans psuje układy rodzinne Antka i daje ludziom ze wsi powód do plotek. Małżeństwo Jagny z ojcem Antka, Maciejem Boryną pogarsza tę sytuację. Jagna ściąga na siebie gniew zdradzanego męża i żony Antka.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej