Jesteś w: Chłopi

Motyw ojca w „Chłopach”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W powieści Reymonta „Chłopi” Maciej Boryna jest postacią, która najpełniej przedstawia wizerunek ojca. Jest on głową chłopskiego rodu Borynów. O jego autorytecie decyduje przede wszystkim stan posiadania. Jako najbogatszy gospodarz we wsi cieszy się szacunkiem wspólnoty wiejskiej. Potrafi dobrze zarządzać swoim majątkiem.

Maciej Boryna ma czworo dzieci. W jego domu mieszka dorastająca córka, Józka i dorosły syn, Antek z żoną i dwójką małych dzieci. Córka, Magda wyszła za mąż za kowala i żyje w jego gospodarstwie. Syn Grzela jest w wojsku.

Boryna pełni w swoim domu rolę nadrzędną. Od jego decyzji zależy wszystko. Jest ojcem surowym i wymagającym. Wszyscy domownicy pracują w jego gospodarstwie. W zamian za to mają porządny dom, są odziani i nie chodzą głodni. Boryna wymaga od nich porządnej pracy w gospodarstwie. Zaniedbanie pracy w polu lub zagrodzie jest poważnym uchybieniem. Wszystko odbywa się pod jego okiem. Pieniądze dzieciom daje niechętnie. Uważa, że najlepiej sam zdecyduje co trzeba im kupić. Ma prawo nagradzać je i karać.

Taki stan rzeczy nie odpowiada jego synowi, Antkowi. Buntuje się on przeciwko władzy ojcowskiej. Chce żyć samodzielnie ale nie ma własnej ziemi. Jest rozgoryczony taką sytuacją, co bywa przyczyną konfliktów z ojcem. Decyzja Macieja o ożenku z Jagną i zapisaniu jej 6 morgów ziemi wywołuje awanturę rodzinną. W wyniku tej awantury Maciej wyrzuca z domu syna z synową. Antek musi pogodzić się z decyzją ojca. Jest zresztą, zbyt dumny na to, żeby przepraszać go.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej