Jesteś w: Chłopi

Maciej Boryna – charakterystyka, opis śmierci

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Maciej Boryna jest starszym mężczyzną i wdowcem. Ma czwórkę dzieci – Antka, Grzelę, Magdę i Józkę. Jego dzieci są dorosłe. Tylko Józka jest dorastającą dziewczyną. Maciej jest najbogatszym gospodarzem we wsi.

W rodzinie Boryny panuje układ patriarchalny. Maciej, jako ojciec jest głową rodziny i sam o wszystkim decyduje. Jest jeszcze w pełni sił i dobrze sobie radzi z pracą w gospodarstwie. Zatrudnia też do pracy parobków. Część jego domu zajmuje syn Antek ze swoją rodziną. Antek ciągle domaga się od ojca, by przepisał na niego ziemię. Również zięć Boryny, kowal domaga się wypłacenia wiana żony. Drugi syn, Grzela jest w wojsku.

Boryna nie chce wypuścić majątku z rąk. Oznacza to dla niego przedwczesne zepchnięci na margines, jak dzieje się to z ludźmi starymi. Zamiast tego Maciej postanawia ożenić się, by mieć kogoś, kto będzie pilnował jego interesów w domu. Niestety, wybiera sobie żonę, która nie ma charakteru gospodyni wiejskiej. Do takiego wyboru skłania go głównie chciwość – kusi go majątek Dominikowej. Uroda Jagny też robi na nim wrażenie.

We wsi Boryna cieszy się szacunkiem. W sprawach wsi ma decydujący głos i proszony jest o udział we wszelkich wspólnych naradach. Bierze w nich udział lub uchyla się od nich w zależności od własnych interesów. Boryna ma silne poczucie związku ze swoją ziemią i w niej widzi swoją siłę.

Maciej Boryna – bohater wystylizowany na chłopa - Piasta


Piast jest legendarną postacią, od której wywodzić miał się ród Piastów. Według Kroniki Galla Anonima pochodził spod Gniezna i był ubogim oraczem. W czasie postrzyżyn jego siedmioletniego syna Siemowita przybyli do niego dziwni goście z dworu Popiela. Na uczcie z tej okazji nastąpiło cudowne rozmnożenie jadła. Siemowit, gdy dorósł zajął miejsce Popiela i został księciem.

Reymont w powieści „Chłopi” stylizuje jednego z głównych bohaterów, Macieja Borynę na podobieństwo Piasta. Boryna jest zrośnięty od wielu pokoleń z ziemią, na której żyje i którą uprawia. W jego rękach ta ziemia przynosi obfity plon. Boryna jest głową wieloosobowej rodziny, której zapewnia dobrobyt. Jego ambicją jest pomnażanie rodzinnego majątku. Dozoruje wszystkie prace w gospodarstwie, zatrudnia parobków i sam również pracuje na roli. Kalkuluje też, jak przez kolejne małżeństwo powiększyć swoje gospodarstwo i mieć w domu kogoś, kto będzie pilnować jego interesów.

W społeczności wiejskiej Boryna cieszy się dużym szacunkiem. Chłopi liczą się z jego opinią. Boryna bierze udział w chłopskich naradach, które odbywają się w karczmie, prowadzi jednak własną politykę. I tak np. w spór z dworem nie chce się mieszać, ponieważ liczy na odszkodowanie za krowę.

W swoim domu Maciej Boryna przestrzega hierarchii obowiązującej w układzie patriarchalnym. On, jako ojciec rodziny i właściciel gospodarstwa ma najwyższą pozycję. Po nim jest jego syn, Antek. Kobiety muszą być posłuszne mężczyznom. Parobcy nie mają nic do powiedzenia, ponieważ są tylko służbą gospodarza. Układ patriarchalny jest uznawany i popierany przez kościół, jako układ naturalny.

Śmierć Macieja Boryny ma charakter symboliczny. W ostatnich chwilach swojego życia podnosi się z posłania i wychodzi na pole. Wydaje mu się, że musi je zasiać, bo ziemia z wiosną musi ożyć. Symbolicznie wykonując pracę siewcy, pada martwy na polu i w ten sposób łączy się z ziemią, która teraz będzie musiała przyjąć jego ciało.

Opis śmierci Boryny w „Chłopach” Reymonta


Maciej Boryna został raniony w głowę przez borowego w trakcie walki o las. W parę chwil po tym zdarzeniu stracił przytomność – zdążył tylko spojrzeć na syna z miłością w oczach. Odwieziono go do jego domu, opatrzono i ułożono w pościeli. Chorym Maciejem zajęła się rodzina, a głównie Hanka. Maciej przez cały czas był nieprzytomny. Wszystko to rozegrało się w zimie.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej