2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

2l.pl / Bilbo Baggins - zwyczajny czy niezwyczajny hobbit?

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Głównym bohaterem powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest Bilbo Baggins. Pochodzi ze znanej i szanowanej w hobbickim świecie rodziny Bagginsów. jego ojciec założył dom w pobliżu Pagórka, w którym obecnie mieszkał Bilbo. Jego matką była Belladona Tuk, córka starego Tuka – władcy wszystkich hobbitów. Jej rodzina uchodziła za dziwaczną, ponieważ jej członkowie nieraz wyprawiali się w odległe podróże, co było źle widziane wśród hobbitów.

Początkowo Bilbo Baggins wiedzie spokojne i wygodne życie w swej norze. Nie szuka przygód, jest przewidywalny, nie przepada także za niespodziankami. Ma kilka dobrze zaopatrzonych spiżarni i jak każdy hobbit lubi dobrze zjeść. Lubi palić fajkę, jest ponadto pogodny i gościnny.


Życie Bilba zmienia się jednak całkowicie, gdy pewnego dnia wizytę składa mu czarodziej Gandalf i namawia go na udział w niebezpiecznej ekspedycji. Początkowo hobbit wzbrania się przed tym z całych sił, imponują mu jednak pochwały czarodzieja i obietnica zyskania niestworzonych skarbów. Początkowo nie darzy trzynastu krasnoludów zaufaniem, podobnie jak oni jego. Nie wierzą, że taki Niziołek może im się do czegoś przydać, szczególnie, że trudno mu nawet nadążyć za resztą drużyny.

Szybko jednak się okazuje, że Bilbo to wyjątkowy kompan. Mimo że dotychczas wiódł ustatkowane życie sprawdza się podczas kolejnych przygód. Początkowo Bilbo tęskni za wygodami swojej nory pozostawionej w Hobbitonie. Jednak z czasem udowadnia, że trudy podróży nie są mu straszne. Potrafi wykazać się także odwagą. Dzięki znalezionemu przypadkiem pierścieniowi może stać się niewidzialny i z ukrycia pomagać towarzyszom wyjść z opresji. Pomaga im uwolnić się z pajęczych sieci w Mrocznej Puszczy, a także udaje mu się wypuścić krasnoludy z lochów Króla Elfów i przewieść w stronę Miasta nad Jeziorem. Wyczyn ten wymagający wiele sprytu i aktywnego działania zjednuje mu krasnoludy.
To także Bilbo, dzięki wskazówkom run i pomocy drozda odnajduje tajemne wejście i zamek do Samotnej Góry. Mimo wielkich obaw przez spotkaniem ze smokiem wchodzi do wnętrza dwukrotnie, a nawet rozmawia ze stworem. Szlachetność i prawość Niziołka daje o sobie ponownie znać podczas konfliktu między krasnoludami i ludźmi oraz elfami. W tajemnicy hobbit przekazuje im Arcyklejnot, dzięki czemu może dojść do negocjacji. Po zakończonej Bitwie Pięciu Armii Baggins rezygnuje niemal z całej swojej części skarbu, pokazując, że chciwość jest mu obca.

Podczas wędrówki do Samotnej Góry Bilbo bardzo się zmienia. W niczym nie przypomina już zasiedziałego hobbita. Potrafi wykazać się odwagą i energią w działaniu. Dzięki swym zasługom zostaje obdarzony przez krasnoludy szacunkiem i zaufaniem, a także przyjaźnią. Potrafi działać, a nawet przewodzić innym. Niezastąpiony jest w chwilach próby, gotowy poświęcić za innych życie.
Myślę, że Bilbo Baggins to hobbit wyjątkowy. Niewielu jego współplemieńców byłoby stać na to, by wyruszyć w daleki świat po skarb pilnowany przez smoka. Bilbo zmienił się wewnętrznie z przyzwyczajonego do swej norki piecucha w odważnego kompana i pełnoprawnego członka wyprawy. Mimo to z radością powrócił do swego domu, by wieść spokojne życie, jakie przystało hobbitowi. Jego udział w wyprawie sprawił, że nigdy już nie był uważany za normalnego członka swej społeczności.  Dowiedz się więcej
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - bibliografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - najważniejsze cytaty
Uniwersalizm świata Tolkiena
Opis przygody z trollami z książki „Hobbit - czyli tam i z powrotem”
Najciekawsze zdarzenie w „Hobbicie”
Wyczyny Bilba, które zdobyły mu uznanie i szacunek u towarzyszy wyprawy
Z którym bohaterem książki Tolkiena chciałbym udać się w podróż?
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - recenzja książki
Bilbo Baggins - zwyczajny czy niezwyczajny hobbit?
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - charakterystyka bohaterów
Gandalf – charakterystyka
Charakterystyka plemion w „Hobbicie”
Hobbici – charakterystyka
Motyw domu w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Motyw przyjaźni w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Motyw podróży w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Doświadczenia Bilbo Bagginsa z podróży
Wędrówka Bilbo Bagginsa po skarb
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” jako powieść fantastyczna
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – narracja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – kompozycja
John Ronald Reuel Tolkien – notatka szkolna
Najważniejsze miejsca w „Hobbicie”
Bilbo Baggins – charakterystyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - przynależność gatunkowa
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - interpretacja tytułu
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - miejsce akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – geneza
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie