Jesteś w: Hobbit, czyli tam i z powrotem

Motyw przyjaźni w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Jednym z podstawowych problemów powieści Tolkiena jest wartość i znaczenie przyjaźni w życiu bohaterów. Autor pokazuje, że dzięki wzajemnemu wsparciu, szacunkowi i sympatii możliwe jest pokonanie nawet najtrudniejszych wyzwań. Członkowie drużyny w trakcie wyprawy do Samotnej Góry nieustannie się poznawali i zdobywali wzajemne zaufanie. Pozwoliło to im niejednokrotnie uratować swoje życie.

Początkowo połączone silnymi więzami krasnoludy nie darzą hobbita zaufaniem, podważają jego zdolności i umiejętności. Z czasem jednak rodzi się między nimi przyjaźń. Bilbo Baggins dowodzi jej ratując współtowarzyszy z pajęczych sieci, a także uwalniając ich z lochów Króla Elfów i dzięki fortelowi przewożąc w beczkach do Miasta nad Jeziorem.

Przyjaźnią i zaufaniem obdarza także hobbita czarnoksiężnik Gandalf. Mimo iż jest potężny nie wywyższa się i wspólnie z całą ekipą pokonuje część trasy, ratując ich kilkukrotnie z opresji. Zawsze gotów jest służyć im radą. Bez zaufania i wzajemnych relacji wyprawa po skarb zakończyłaby się porażką.



  Dowiedz się więcej