2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

2l.pl / Wędrówka Bilbo Bagginsa po skarb

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Bilbo Baggins wyruszył wraz z Gandalfem i trzynastoma krasnoludami dowodzonymi przez Thorina Dębową Tarczę z bezpiecznego Hobbitonu położonego w Shire. Po przekroczeniu Dzikich Krajów wędrowcy znaleźli się u podnóża Gór Mglistych. Napotkali na trzech trolli i tylko dzięki pomocy czarodzieja nie stracili życia. Następnie skorzystali z gościny elfów w Ostatnim Przyjaznym Domu Elronda położonym w dolinie Rivendell.

Podczas przeprawy przez Góry Mgliste, chroniąc się przed ulewą w jaskini zostali pojmani przez gobliny. Wielki Goblin kazał ich uwięzić, jednak ponownie uratowała ich obecność Gandalfa, a wódz wrogów zginął. Odtąd nieprzyjazne stworzenia zapowiedziały swą zemstę. Podczas ucieczki Bilbo stracił przytomność. W mrocznych tunelach nieopodal podziemnego jeziorka natrafił przypadkiem na niewielki pierścień, dzięki któremu wielokrotnie ratował swoje życie, a także swych towarzyszy, czym zyskał sobie szacunek. Przedmiot pomógł mu uniknąć starcia z Golummem, stworem zamieszkującym podziemia, który z nudów grał z hobbitem w zadawanie zagadek. Hobbitowi udało się opuścić siedzibę goblinów przy pomocy pierścienia.


Po wyjściu po drugiej stronie Gór Mglistych podróżnicy zostali zaatakowani przez wargi (groźne stworzenia przypominające wilki) i gobliny. Uratowały ich wielkie orły, przenosząc w bezpieczne miejsce. Na skrzydłach ptaków dotarli do Samotnej Skały. Kolejne dni spędzili w gościnie u Beorna, który użyczył im kucyków, by bez przeszkód dotarli do skraju zamieszkanej przez elfy Mrocznej Puszczy.

Wędrówka przez gęstwinę była uciążliwa. Nękały ich muchy, ćmy i nietoperze. Po przekroczeniu zaczarowanego strumienia drużynę zaatakowały pająki i tylko dzięki Bilbowi udało się wyrwać z zasadzki. Jednak wkrótce wszystkie krasnoludy zostały pojmane i uwięzione przez Króla Elfów. Dzięki fortelowi hobbita udało im się wyrwać z niewoli i w beczkach dotrzeć wraz z nurtem Leśnej Rzeki do Miasta nad Jeziorem. Tam wędrowcy uzupełnili zapasy i ruszyli w stronę Samotnej Góry. Mijali zniszczoną przez smoka krainę oraz niegdyś kwitnące miasto Dal.
Po kilku nieudanych próbach Bilbo, dzięki pomocy drozda, odnalazł tajemnicze wejście i dziurkę od klucza do wnętrza Samotnej Góry. W środku wykradł Smaugowi złoty puchar, przez co rozgniewał potwora. Mszcząc się Smaug próbował zniszczyć Miasto nad Jeziorem, jednak zginął z rąk Barda. Ludzie i elfy postanowili zdobyć skarb, jednak krasnoludy nie chciały do tego dopuścić. Bilbo wraz z Arcyklejnotem udał się do Króla Elfów i Barda, a gdy krasnolud Thorin dowiedział się o tym omal nie zabił hobbita.

Na wiadomość o ataku goblinów i wargów przeciwnicy zwarli szeregi. Podczas bitwy pięciu armii hobbit ukrywał się przy pomocy pierścienia, jednak został ugodzony głazem. Po odzyskaniu przytomności pożegnał umierającego Thorina. Odmówił przyjęcia swojej części skarbu zadowalając się niewielką częścią złota i klejnotów. Podróż powrotna przez Mroczną Puszczę, gospodarstwo Beorna i Rivendell przebiegała spokojnie. Po ponad roku dzielny hobbit ujrzał swój dom w Hobbitonie.  Dowiedz się więcej
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - bibliografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - najważniejsze cytaty
Uniwersalizm świata Tolkiena
Opis przygody z trollami z książki „Hobbit - czyli tam i z powrotem”
Najciekawsze zdarzenie w „Hobbicie”
Wyczyny Bilba, które zdobyły mu uznanie i szacunek u towarzyszy wyprawy
Z którym bohaterem książki Tolkiena chciałbym udać się w podróż?
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - recenzja książki
Bilbo Baggins - zwyczajny czy niezwyczajny hobbit?
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - charakterystyka bohaterów
Gandalf – charakterystyka
Charakterystyka plemion w „Hobbicie”
Hobbici – charakterystyka
Motyw domu w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Motyw przyjaźni w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Motyw podróży w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Doświadczenia Bilbo Bagginsa z podróży
Wędrówka Bilbo Bagginsa po skarb
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” jako powieść fantastyczna
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – narracja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – kompozycja
John Ronald Reuel Tolkien – notatka szkolna
Najważniejsze miejsca w „Hobbicie”
Bilbo Baggins – charakterystyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - przynależność gatunkowa
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - interpretacja tytułu
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - miejsce akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – geneza
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie