2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Hobbit, czyli tam i z powrotem

2l.pl / „Hobbit, czyli tam i z powrotem” – kompozycja

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Powieść Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” złożona jest z dziewiętnastu rozdziałów. Każdy opowiada o kolejnym etapie podróży bohaterów, zawiera odrębną przygodę. Poszczególne przygody często związane są z wątkami pobocznymi, które spaja wątek główny – wędrówka trzynastu krasnoludów i hobbita do Samotnej Góry w celu odzyskania skarbu zagarniętego przez smoka Smauga. Akcję spajają także postaci głównych bohaterów – Bilbo Bagginsa, trzynastu krasnoludów – członków wyprawy oraz Gandalfa. Pozostałe postaci, pojawiające się wraz z rozwojem akcji to bohaterowie poboczni.

Tok akcji układa się w ciąg przyczynowo-skutkowy. Poszczególne wydarzenia następują po sobie zasadniczo chronologicznie, choć czasem autor stosuje retrospekcje, a czasem wybiega w przyszłość. Istotna jest fantastyczna motywacja zdarzeń, która wymyka się prawom zdrowego rozsądku. Na bieg zdarzeń mają wpływ takie elementy, jak np. działanie magicznego pierścienia, dzięki któremu główny bohater unika często śmierci, a także udaje mu się ocalić towarzyszy.


W pierwszym rozdziale „Nieproszeni goście” poznajemy pierwszoplanowych bohaterów, następuje także zawiązanie akcji – decyzja o wyprawie do Samotnej Góry. W kolejnej części „Pieczeń barania” rozpoczyna się wędrówka bohaterów, która początkowo przebiega bezproblemowo. Pod koniec opisana zostaje pierwsza, niebezpieczna przygoda z napotkanymi trollami. W rozdziale „Krótki odpoczynek” dowiadujemy się o wizycie w Rivendell, w następnym „Górą i dołem” uczestnicy zostają porwani przez gobliny, a następnie uwolnieni przez Gandalfa.

Rozdział piąty „Zagadki w ciemnościach” traktuje o znalezieniu pierścienia, spotkaniu Bilba z Golummem, a następnie jego wyjściu z podziemi. Fragment „Z patelni w ogień” mówi o ocaleniu wędrowców przez orły podczas ataku goblinów, zaś „Dziwna kwatera” opowiada o wizycie u Beorna. Rozdział ósmy „Muchy i pająki” rozgrywa się w Mrocznej Puszczy, kolejny - „Beczki” - przedstawia uwolnienie krasnoludów przez Bilba z niewoli u elfów. Część dziesiąta „Serdeczne powitanie” opisuje wizytę w Mieście nad Jeziorem, w rozdziale „Na progu” bohaterowie docierają do Samotnej Góry i odkrywają tajemne wejście.




W rozdziale „Na zwiadach w obozie wroga” obserwujemy, jak Bilbo wchodzi do kryjówki smoka, część „Smauga nie ma w domu” mówi o wizycie drużyny w dawnym Królestwie pod Górą, a „Ogień i woda” ukazuje atak Smauga na miasto Esgaroth. Fragment „Chmury się zbierają” zapowiada konflikt między krasnoludami, a elfami i ludźmi, kolejny „Nocny złodziej” opisuje, jak Bilbo dostarczył Arcyklejnot do przeciwników Thorina, zaś w „Chmury pękają” następuje kulminacja akcji – bitwa pięciu armii. Przedostatni rozdział „Droga powrotna” informuje o powrocie Bilba wraz z Gandalfem w stronę Shire, a „Ostatni akt” stanowi rozwiązanie akcji – Bilbo dociera do Hobbitonu. Dowiadujemy się także z rozmowy bohatera z Gandalfem po latach o dalszych losach niektórych bohaterów i ludów.



  Dowiedz się więcej
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - bibliografia
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - najważniejsze cytaty
Uniwersalizm świata Tolkiena
Opis przygody z trollami z książki „Hobbit - czyli tam i z powrotem”
Najciekawsze zdarzenie w „Hobbicie”
Wyczyny Bilba, które zdobyły mu uznanie i szacunek u towarzyszy wyprawy
Z którym bohaterem książki Tolkiena chciałbym udać się w podróż?
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - recenzja książki
Bilbo Baggins - zwyczajny czy niezwyczajny hobbit?
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - charakterystyka bohaterów
Gandalf – charakterystyka
Charakterystyka plemion w „Hobbicie”
Hobbici – charakterystyka
Motyw domu w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Motyw przyjaźni w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Motyw podróży w „Hobbicie, czyli tam i z powrotem”
Doświadczenia Bilbo Bagginsa z podróży
Wędrówka Bilbo Bagginsa po skarb
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” jako powieść fantastyczna
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – narracja
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – kompozycja
John Ronald Reuel Tolkien – notatka szkolna
Najważniejsze miejsca w „Hobbicie”
Bilbo Baggins – charakterystyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - przynależność gatunkowa
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - główne wątki powieści
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – problematyka
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - interpretacja tytułu
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - czas akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - miejsce akcji
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” – geneza
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - plan wydarzeń
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - streszczenie