Jesteś w: Zbrodnia i kara

„Zbrodnia i kara” jako powieść sensacyjna (kryminalna)

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Bohaterami dzieła Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara” są ludzie z marginesu społecznego. Aby jakoś przeżyć, często dopuszczają się przestępstw czy wpadają w szpony nałogu. Działanie przeciw prawu nie jest im obce.

Autor stworzył wiele ciekawych sylwetek. Mamy ubogiego, bezrobotnego i niezwykle inteligentnego zbrodniarza przekonanego o swojej niezwykłości do tego stopnia, że popełnia najgorszą zbrodnię z możliwych – morduje starą lichwiarkę oraz jej siostrę – przypadkowego świadka zdarzenia.

Mamy także skromną, Bogobojną prostytutkę, która mając zaledwie naście lat musi wyjść na ulicę, namówiona przez macochę. Inaczej jej rodzeństwo byłoby głodne, prędzej czy później wszyscy zostaliby eksmitowani. Z powodu wykonywanej profesji Sonia musiała wyprowadzić się z rodzinnego pokoju, ponieważ sąsiedzi byli zniesmaczeni.

Świat zbrodniarza oraz prostytutki urozmaicił alkoholik. Marmieładow, a prywatnie ojciec Soni, od wielu lat był uzależniony od alkoholu, nie pomagały apele umierającej żony oraz widok głodnych dzieci. Cały czas tracił pracę, w końcu wykradał pieniądze córce i przez kilka dni ukrywał się w podejrzanym środowisko.

Przygotowując się do napisania realistycznej powieści Dostojewski przez wiele miesięcy przeglądał kroniki kryminalne, wyłapując z nich informacje na temat wzrostu przestępczości, pijaństwa czy prostytucji w XIX-wiecznym Petersburgu.



  Dowiedz się więcej