Jesteś w: Zbrodnia i kara

Motyw rodziny w „Zbrodni i karze”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Motyw rodziny w powieści „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego został zrealizowany na podstawie losów rodziny Marmieładowów.

Patologiczna rodzina składała się z uzależnionego od alkoholu, bezrobotnego ojca, schorowanej i bijącej dzieci matki, nastoletniej prostytutki Soni, utrzymującej całą rodzinę i jej trójkę rodzeństwa.

Na pierwszy rzut oka rodzina ta jest przykładem zbioru jednostek zepsutych do szpiku kości. Dostojewski był mistrzem ukazywania psychologicznych motywacji bohaterów, dzięki czemu pijak okazuje się człowiekiem przegranym, świadomym popełnionych błędów i przekonanym o braku wyjście z sytuacji, matka zdaje sobie sprawę ze swej nieporadności życiowej, a córka wierzy w Boga i to daje jej pewność, że sprzedaje swoje ciało obcym nie z powodu wewnętrznego zepsucia, lecz tylko dzięki temu jej młodsze rodzeństwo ma co jeść.

Rodzina Marmieładowów jest niestandardowym przykładem realizacji wartości, które ogólnie kojarzą się z rodziną. Wszyscy jednak szczerze się kochali, cierpieli z powodu sytuacji, w jakiej przyszło im egzystować.



  Dowiedz się więcej