Jesteś w: Zbrodnia i kara

Struktura i kompozycja „Zbrodni i kary”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Realistyczno-psychologiczna powieść Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara” składa się z sześciu części oraz epilogu, zamkniętych w jednym tomie. Łącznie składa się z około pięciuset stron (zależnie od wydania).

W części pierwszej autor dokonał przedstawienia głównego bohatera Rodiona Raskolwnikowa, zdradził także jego zbrodnicze plany oraz opisał potem szczegółowo ich realizację. Poza tym czytelnik poznaje losy ubogiej rodziny Marmieładowów, utrzymywanej przez nastoletnią córkę, trudniącą się prostytucją. W tej części pojawia się motyw snu (sen o maltretowaniu konia) oraz motyw miasta (bohater spaceruje ulicami Petersburga).

Część druga, trzecia i czwarta obejmuje przede wszystkim konsekwencje zbrodni Raskolnikowa (zły stan fizyczny i psychiczny bohatera, wezwanie go na komisariat, poznanie sędziego śledczego), wplatając także wątki poboczne (losy Dunii czy Soni).

Ostatnia, szósta część powieści przynosi zakończenie wątku Rodiona, który dobrowolnie oddaje się w ręce policji.

Z Epilogu z kolei dowiadujemy się o duchowej przemianie osadzonego na Syberii bohatera.

Powieść cechuje zwarta kompozycja, wszystkie wątki są zbudowane w oparciu o przyczynę i skutek, wydarzenia są prawdopodobne, narrator opisuje je z realistyczną dokładnością i psychologiczną głębią.



  Dowiedz się więcej