Jesteś w: Zbrodnia i kara

Fiodor Dostojewski – notatka szkolna

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Fiodor Dostojewski urodził się 30 października 1821, a zmarł 28 stycznia 1881 toku w Petersburgu.

Przyszedł na świat w biednej moskiewskiej dzielnicy, jako drugie z dzieci lekarza i gospodyni domowej. Potem doczekał się jeszcze szóstki rodzeństwa.

Choć ojciec miał dobry zawód, przez jego skłonność do kieliszka rodzina żyła w skrajnej biedzie. Po śmierci matki, która zaszczepiła w synu miłość do literatury, chłopiec trafił do szkoły w Sankt Petersburgu. Kolejny etapy edukacji pobierał w Głównej Szkole Inżynierskiej, po ukończeniu której postanowił poświęcić się pisarstwu.

Jego debiut nastąpił w 1846 roku, gdy opublikował powieść epistolarną „Biedni ludzie”. Jej przyjęcie było tak entuzjastyczne, że z miejsca okrzyknięto go następcą Nikołaja Gogola. W kolejnych dziełach skierował się ku romantycznej tematyce buntu jednostki, aż w końcu zaczął tworzyć prozę psychologiczną

Karierę pisarską Dostojewskiego brutalnie przerwało aresztowanie za działalność konspiracyjną (brał udział w dyskusjach na tematy filozoficzno-społeczne), za którą został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Werdykt już na miejscu kaźni zamieniono na cztery lata katorgi w Omsku, a potem przymusowe wcielenie do wojska. Pisarz odzyskał wolność dopiero po 10 latach. Swoje doświadczenia i przemyślenia z czasów katorgi zawarł we „Wspomnieniach z domu umarłych” (1861-1862), cytowanych przez Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w „Innym świecie”.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej