2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Krzyżacy

2l.pl / Losy Zbyszka z Bogdańca

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Zbyszko był synem Jagienki z Mocarzewa i Jaśka z Bogdańca. Wcześnie został sierotą. Wychowywał go stryj – Maćko z Bogdańca. Od najmłodszych lat zaprawiał się w boju, towarzyszył też opiekunowi w wojennych wyprawach. Jego rodowa kasztel po raz pierwszy została zniszczona podczas wojny dwóch wielkopolskich rodów, następnie zmiotła ją powódż. Zbyszko wraz ze stryjem wybrał się na Litwę by walczyć przeciw Krzyżakom i bronić Wilna. Tam poznał pierwszą wybrankę swego serca – Ryngałę, jednak zerwał swe śluby.

Drugą miłością młodzieńca była dwunastoletnia Danusia, córka Juranda ze Spychowa i dwórka księżnej Anny, którą poznał po powrocie z wyprawy w Tyńcu. Poprzysiągł jej zdobycie trzech krzyżackich czubów. Gdy nadarzyła się okazja nieświadomy zaatakował krzyżackiego posła – Kunona Lichtensteina. Ten zażądał ukorzenia się rycerzy z Bogdańca, jednak ci odmówili. Został oskarżony o napaść przed królem i skazany na śmierć. Przed wykonaniem wyroku uratowała go Danusia przyrzekając mu swą rękę.


Po tym fakcie Zbyszko wraz z rannym Maćkiem wyrusza do Bogdańca. Tam poznaję przepiękną Jagienkę Zychównę, z którą spędza wiele czasu głównie na polowaniach. Dziewczyna zakochuje się w nim, jednak on pozostaje wierny Danusi. Swą wybrankę spotyka w Przasnyszu na dworze księcia Janusza Mazowieckiego. Dziewczyna dba o niego, gdy zostaje ranny podczas jednego z polowań, gdy broni przed atakiem tura księżnę Annę Danutę. Za swój czyn zostaje pasowany na rycerza. W tajemnicy bierze ślub z Jurandówną.

Podczas Bożego Narodzenia okazuje się, że Danusia została porwana. Wraz z Jurandem rusza do Spychowa. Stary rycerz wyrusza w tajemnicy do Szczytna. Młodzieniec udaje się do Warszawy, gdzie na zwycięski pojedynek wyzywa rycerza zakonnego Rotgiera. Przez kolejne miesiące poszukuje Danusi, by w końcu odnaleźć ją w litewskich puszczach pod Kownem. Wraz z chorą zoną wyrusza w podróż do Spychowa. Danuśka umiera na granicy ziem swego ojca, a jej mąż pogrąża się w żałobie. Wciąż myśli o zemście na Krzyżakach.
Na zjeździe w Płocku, na którym obecny był król Jagiełło i krzyżaccy posłowie oddaje swe usługi władcy. Wyrusza z poselstwem do Malborka, gdzie wykupuje z krzyżackich rąk stryja Maćka. Po powrocie ponowienie wyrusza na Litwę, by walczyć z zakonnikami. Triumfy nie przynoszą mu jednak ulgi. W Bogdańcu popada w apatię i choruje, z której leczy go dopiero przyjaźń i miłość Jagienki. Młodzi pobierają się i wkrótce na świat przychodzi ich czterech synów. Rodzina przenosi się doi nowej kaszteli przygotowanej przez Maćka.

Po wybuchu wojny polsko-krzyżackiej wraz z Maćkiem wyrusza do boju. Bierze udział w zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem, po czym wraca do Bogdańca do żony i dzieci.  Dowiedz się więcej
„Krzyżacy” – bibliografia
„Krzyżacy” – najważniejsze cytaty
Legenda o Walgierzu Wdałym (Mocnym)
Motyw samobójstwa w „Krzyżakach”
Motyw szaleństwa w „Krzyżakach”
„Krzyżacy” – recenzja filmu A. Forda
Czy powieść „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza uczy historii? - rozprawka
Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic – charakterystyka porównawcza
Dzieje miłości Zbyszka i Danusi na podstawie „Krzyżaków”
Losy Juranda ze Spychowa na podstawie „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz – notatka szkolna
Losy Zbyszka z Bogdańca
Jurand ze Spychowa - charakterystyka
Jagienka ze Zgorzelic – charakterystyka
Danusia Jurandówna – charakterystyka
Zbyszko z Bogdańca – charakterystyka
Obraz średniowiecza w „Krzyżakach”
Bitwa pod Grunwaldem – plan wydarzeń
Obraz bitwy pod Grunwaldem w „Krzyżakach”
„Krzyżacy” jako powieść pisana „ku pokrzepieniu serc”
Motyw miłości w „Krzyżakach”
Motyw rycerza w „Krzyżakach”
Kodeks rycerski w „Krzyżakach”
Obraz średniowiecznych obyczajów rycerskich w „Krzyżakach”
Obraz polskiego rycerstwa w „Krzyżakach”
Obraz zakonu krzyżackiego w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz – notatka szkolna
„Krzyżacy” – źródła historyczne
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
„Krzyżacy” – postaci fikcyjne
„Krzyżacy” – postaci historyczne
„Krzyżacy” – tło historyczne
„Krzyżacy” – styl i język
„Krzyżacy” – kompozycja
„Krzyżacy” – geneza
„Krzyżacy” – problematyka
„Krzyżacy” – główne wątki powieści
„Krzyżacy” – miejsce akcji
„Krzyżacy” – czas akcji
„Krzyżacy” – skrócony plan wydarzeń
„Krzyżacy” – szczegółowy plan wydarzeń
„Krzyżacy” – streszczenie