2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Krzyżacy

2l.pl / Motyw miłości w „Krzyżakach”

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Motyw miłości w „Krzyżakach” realizują przede wszystkim dwa związki Zbyszka z Bogdańca. Pierwszy z Danusią, córką Juranda ze Spychowa, zaś drugi z Jagienką, córką Zycha ze Zgorzelic.

Zbyszko poznaje Danusię w karczmie w Tyńcu, gdzie dwunastoletnia dziewczynka służy jako dwórka u księżnej mazowieckiej Anny Danuty. Zachwyca wszystkich grą na harfie i przepięknym śpiewem. Zauroczony młodzieniec ślubuje jej zdobycie trzech pawich czubów z hełmów krzyżackich. Jest gotów wyzwać na pojedynek każdego, kto zaprzeczy, że najpiękniejsza na świecie jest Danusia Jurandówna. Gdy nadarza się okazja rzuca się na dostrzeżonego Krzyżaka, okazuje się jednak że to poseł, a za napaść na posła grozi kara śmierci. Od wyroku chroni go ukochana – starodawnym zwyczajem zarzuca mu na głowę białą chustę. Tym samym ofiarowuje mu swą rękę.


Na ślub młodych zgody nie wyraża jednak Jurand. Już dawniej przeznaczył swą jedyną córkę do życia klasztornego. Młodzi ponownie spotykają się podczas książęcego polowania pod Przasnyszem i wyznają sobie miłość. Zbyszko zostaje ranny, a Danusia opiekuje się nim. W tajemnicy, za zgodą księżnej Anny Danuty młodzi biorą ślub. Wkrótce Danusia zostaje wezwana do Juranda, a po czasie okazuje się, że porwali ją Krzyżacy.

Od tej chwili wszelkie działania Zbyszka polegają na poszukiwaniu ukochanej żony. Zwycięża on pojedynek z Rotgierem, który nie chce wyznać prawdy o porwaniu dziewczyny, udaje się też do Malborka z prośbą o pomoc do wielkiego mistrza. W końcu udaje mu się odbić Danusię z rąk porywaczy, jednak jest ona bardzo chora. Młodzieniec podejmuje wyprawę wraz z chorą do Spychowa. Na granicy posiadłości Juranda, na łące, dziewczyna na chwilę odzyskuje świadomość i poznaje oblubieńca, jednak po chwili umiera.
Drugą miłością życia Zbyszka jest Jagienka – krzepka i urodziwa córka Zycha ze Zgorzelic. W dzieciństwie spędzał z nią wiele czasu. Po latach poznał ją po powrocie wraz ze stryjem do Bogdańca. Dziewczyna zaopiekowała się chorym Maćkiem. Wiele czasu spędzała z młodym Zbyszkiem, wspólnie polowali w puszczy. Raz uratowała mu nawet życie pomagając w zabiciu niedźwiedzia. Młodzi zbliżyli się do siebie, a Maćko i Zych wieszczyli ich rychły ślub i złączenie rodów. Jednak Zbyszko pozostał wierny Danusi i wyruszył do swej narzeczonej. Miał jednak rozterki mówiąc, że nie potrafi się „rozdwoić”.

Jagienka odrzuciła konkury Cztana i Wilka, a za ukochanym wysłała swego wiernego sługę – Hlawę. Pomagała Maćkowi, a następnie opiekowała się chorym Jurandem w Spychowie. Szczerze współczuła Zbyszkowi po porwaniu Danusi i wspierała go w trudnych chwilach. Także po śmierci dziewczyny opiekowała się jej grobem, zanosząc tam kwiaty. Gdy Zbyszko mimo zemsty na Krzyżakach nie odnalazł spokoju i zachorował opiekowała się nim również Jagienka,. Wówczas młodzi ponownie się zbliżyli. Zbyszko odzyskał chęć do życia i wkrótce odbył się ich ślub. Jagienka urodziła mu czworo dorodnych synów, a po paru latach zamieszkali w nowej kaszteli w Bogdańcu.
Innym nawiązaniem do motywu miłości jest związek czeskiego sługi - Hlawy z towarzyszką Jagienki - Anulą Sieciechówną oraz przygody miłosne, a wreszcie ślub z Agnieszką z Długolasu Fulka de Lorche.  Dowiedz się więcej
„Krzyżacy” – bibliografia
„Krzyżacy” – najważniejsze cytaty
Legenda o Walgierzu Wdałym (Mocnym)
Motyw samobójstwa w „Krzyżakach”
Motyw szaleństwa w „Krzyżakach”
„Krzyżacy” – recenzja filmu A. Forda
Czy powieść „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza uczy historii? - rozprawka
Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic – charakterystyka porównawcza
Dzieje miłości Zbyszka i Danusi na podstawie „Krzyżaków”
Losy Juranda ze Spychowa na podstawie „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz – notatka szkolna
Losy Zbyszka z Bogdańca
Jurand ze Spychowa - charakterystyka
Jagienka ze Zgorzelic – charakterystyka
Danusia Jurandówna – charakterystyka
Zbyszko z Bogdańca – charakterystyka
Obraz średniowiecza w „Krzyżakach”
Bitwa pod Grunwaldem – plan wydarzeń
Obraz bitwy pod Grunwaldem w „Krzyżakach”
„Krzyżacy” jako powieść pisana „ku pokrzepieniu serc”
Motyw miłości w „Krzyżakach”
Motyw rycerza w „Krzyżakach”
Kodeks rycerski w „Krzyżakach”
Obraz średniowiecznych obyczajów rycerskich w „Krzyżakach”
Obraz polskiego rycerstwa w „Krzyżakach”
Obraz zakonu krzyżackiego w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz – notatka szkolna
„Krzyżacy” – źródła historyczne
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
„Krzyżacy” – postaci fikcyjne
„Krzyżacy” – postaci historyczne
„Krzyżacy” – tło historyczne
„Krzyżacy” – styl i język
„Krzyżacy” – kompozycja
„Krzyżacy” – geneza
„Krzyżacy” – problematyka
„Krzyżacy” – główne wątki powieści
„Krzyżacy” – miejsce akcji
„Krzyżacy” – czas akcji
„Krzyżacy” – skrócony plan wydarzeń
„Krzyżacy” – szczegółowy plan wydarzeń
„Krzyżacy” – streszczenie