2l.pl Lektury Motywy literackie
Jesteś w: 2l.pl -> Krzyżacy

2l.pl / „Krzyżacy” – postaci fikcyjne

Autor: Jakub Ciczkowski     Data publikacji: 20.01.2006     Serwis chroniony prawem autorskim

Zbyszko z Bogdańca - młody, pewny siebie i porywczy rycerz z Bogdańca herby Tępa Podkowa, bratanek Maćka. Z czasem staje się odpowiedzialnym i opanowanym rycerzem, szczególnie po pasowaniu i wstąpieniu na służbę do króla. Zakochuje się od pierwszego spojrzenia w Danusi, jest jej wierny nawet po śmierci. Z marazmu leczy go dopiero Jagienka, z którą wiedzie w Bogdańcu szczęśliwe życie. Nienawidzi Krzyżaków, czego wyraz wielokrotnie daje na kartach powieści. Bierze udział w bitwie pod Grunwaldem.

Maćko z Bogdańca herbu Tępa Podkowa (zawołanie Grady!) – stryj Zbyszka z Bogdańca, walczył na Litwie przeciw Krzyżakom, dostał się do krzyżackiej niewoli, następnie walczył pod Grunwaldem, gdzie pokonał swego wieloletniego wroga Kunona von Lichtensteina. Jego marzeniem jest przywrócenie Bogdańcowi świetności, co ostatecznie mu się udaje. Kocha Zbyszka i jest nawet gotów oddać za niego życie.


Danusia - córka Juranda ze Spychowa, po śmierci matki została dwórką u księżnej mazowieckiej Anny Danuty. Ukochana Zbyszka, której ślubuje zdobycie trzech krzyżackich pióropuszy. Bierze z ukochanym w tajemnicy ślub. Zostaje porwana przez Krzyżaków, popada w obłęd. Mimo odnalezienia przez Zbyszka umiera w drodze po przekroczeniu granicy dóbr spychowskich.

Jurand ze Spychowa - mężny rycerz wielkiej postury zamieszkujący swe dobra nieopodal krzyżackiej granicy. Po zabiciu zony przez Krzyżaków poprzysiągł im zemstę, był ich postrachem. Jego największą miłością była córka – Danusia. Po jej uwięzieniu pokajał się na krzyżackim zamku (stracił oczy i dłoń). Od tej pory zyskał pokorę. Przebaczył oprawcy swej córki.
Jagienka – córka Zycha ze Zgorzelic, polowała konno, tak jak mężczyzna. Była bardzo silna i urodziwa. Dbała o Zgorzelice, a także posiadłość w Bogdańcu podczas choroby jego właścicieli. Zakochała się nieszczęśliwie w Zbyszku, jednak ten pragnął dochować ślubów Danusi. Dopiero po latach wyszła za swą miłość, osiadła w Bogdańcu, gdzie urodziła czwórkę synów.
Zych ze Zgorzelic – ojciec Jagienki i przyjaciel Maćka z Bogdańca. Często wyruszał na wojenne wyprawy. Wraz z Maćkiem planował ślub Zbyszka i Jagienki oraz połączenie majątków.

Hlawa – z pochodzenia Czech, Zych ze Zgorzelic wziął go do niewoli w bitwie pod Bolesławcem, sługa Jagienki, którego dziewczyna wysłała za Zbyszkiem, by się nim opiekował. Swoją dzielność okazuje dobijając rannego tura, który przygniatał Zbyszka. Unika także śmierci z rąk Krzyżaków, wyzywając ich w imieniu Zbyszka na pojedynek. Wiernie służy Zbyszkowi. Dostaje w dzierżawę Spychowo po śmierci Juranda. Żeni się z Anulą Sieciechówną.
Anula Sieciechówna – służyła Jagience, towarzyszyła jej w drodze z Bogdańca do Spychowa, zakochała się szczerze w Hlawie. Wyszła za niego za mąż i wspólnie z nim osiadła w Spychowie.

Fulko de Lorche – rycerz z Lotaryngii, początkowo na usługach Krzyżaków. Zbyszko wyzwał go na pojedynek, gdyż ten przyznał, że najpiękniejszą damą jest Urlyka de Elner. Po polowaniu, podczas którego Zbyszko uratował mu życie, poprzysiągł walczyć w jego imieniu. Zaprzyjaźnił się z rycerzem z Bogdańca. Był niezwykle kochliwy, ostatecznie usidliła go Agnieszka z Długolasu.
Sanderus – pochodzący z Torunia handlarz relikwiami i odpustami. Przyłącza się do Zbyszka. Wyrusza do Prus w poszukiwaniu porwanej Danusi. Odnajduje ją, o czym informuje Zbyszka.
Cztan i Wilk – starali się o rękę Jagienki.
Jędrek z Kropiwnicy – Mazur, opiekun poselstwa krzyżackiego, poinformował Zbyszka pod Ciechanowem, że Danusia na niego czeka.
Maćko z Turobojów – przewodnik po puszczy w okolicach Przasnysza.
Opat z Tulczy – daleki krewny Maćka i Zbyszka, który wziął w zastaw Bogdaniec, był takrze ojcem chrzestnym Jagienki i zapisał jej swoje dobra.

Zygfryd de Lve – komtur ze Szczytna, gość księcia mazowieckiego Janusza. Był głównym organizatorem porwania i uwięzienia Danusi. Po tym jak wściekły Jurand zabił wielu zakonników w Szczytnie zaplanował jak ukryć swą zbrodnię. Postanowił wywieźć Danusię do Insbruka. Pojmany przez Zbyszka zostaje ułaskawiony przez Juranda ze Spychowa. Popełnia samobójstwo.
Gotfryd, Rotgier – rycerze zakonu krzyżackiego, uczestniczyli w planie porwania Danusi. Gotfryd zginął z rąk wściekłego Juranda, zaś Rotgier (prawdopodobny syn Zygfryda) w pojedynku ze Zbyszkiem.
Hugo von Danveld - starosta ze Szczytna, obiecał Danusi cudowną maść na rany dla Zbyszka. Uczestniczy w porwaniu dziewczynki i przetrzymuje ją za zamku w Szczytnie. Ginie z rąk upokorzonego Juranda, któremu zamiast Danusi pokazuje inną dziewczynkę.
de Fourcy – rycerz, gość zakonu. Wyzwał Juranda na pojedynek, jednak zapewnił księcia Janusza, że dochował on rycerskich obyczajów. Podejrzewając, że Krzyżacy chcą porwać córkę pana ze Spychowa chciał ostrzec księcia Janusza. Został zamordowany przez rycerzy zakonu.
de Bergowa – pojmany przez Juranda ze Spychowa po uczciwym pojedynku rycerz, udaje się do wielkiego mistrza po zajściach z Jurandem w Szczytnie.
Szomberg - zakonnik, który wymordował dzieci Witolda, pod jego opieką znalazła się po porwaniu Danusia.
Diederich – kat na zamku w Szczytnie
Tolima – stary i zaufany sługa Juranda. Udał się z okupem za Maćka z Bogdańca do Malborka, jednak po drodze został uwięziony. Nienawidził Krzyżaków podobnie jak jego pan.
Kaleb – ksiądz w Spychowie, odprawiał mszę żałobna po śmierci Danusi, a także Juranda.
Włodyka z Łękawicy – żmudzki wojownik, który odznaczył się w potyczce z Krzyżakami pod Nowym Kownem.
Skirwoiłło – wódz walczący w imieniu Witolda na Żmudzi, a także w Prusach. Zbyszek uważał go za doświadczonego wodza.
Andrzej z Jasieńca – starosta grodowy w Płocku.  Dowiedz się więcej
„Krzyżacy” – bibliografia
„Krzyżacy” – najważniejsze cytaty
Legenda o Walgierzu Wdałym (Mocnym)
Motyw samobójstwa w „Krzyżakach”
Motyw szaleństwa w „Krzyżakach”
„Krzyżacy” – recenzja filmu A. Forda
Czy powieść „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza uczy historii? - rozprawka
Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic – charakterystyka porównawcza
Dzieje miłości Zbyszka i Danusi na podstawie „Krzyżaków”
Losy Juranda ze Spychowa na podstawie „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz – notatka szkolna
Losy Zbyszka z Bogdańca
Jurand ze Spychowa - charakterystyka
Jagienka ze Zgorzelic – charakterystyka
Danusia Jurandówna – charakterystyka
Zbyszko z Bogdańca – charakterystyka
Obraz średniowiecza w „Krzyżakach”
Bitwa pod Grunwaldem – plan wydarzeń
Obraz bitwy pod Grunwaldem w „Krzyżakach”
„Krzyżacy” jako powieść pisana „ku pokrzepieniu serc”
Motyw miłości w „Krzyżakach”
Motyw rycerza w „Krzyżakach”
Kodeks rycerski w „Krzyżakach”
Obraz średniowiecznych obyczajów rycerskich w „Krzyżakach”
Obraz polskiego rycerstwa w „Krzyżakach”
Obraz zakonu krzyżackiego w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz – notatka szkolna
„Krzyżacy” – źródła historyczne
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
„Krzyżacy” – postaci fikcyjne
„Krzyżacy” – postaci historyczne
„Krzyżacy” – tło historyczne
„Krzyżacy” – styl i język
„Krzyżacy” – kompozycja
„Krzyżacy” – geneza
„Krzyżacy” – problematyka
„Krzyżacy” – główne wątki powieści
„Krzyżacy” – miejsce akcji
„Krzyżacy” – czas akcji
„Krzyżacy” – skrócony plan wydarzeń
„Krzyżacy” – szczegółowy plan wydarzeń
„Krzyżacy” – streszczenie