Jesteś w: Krzyżacy

„Krzyżacy” – główne wątki powieści

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W powieści Henryka główne wątki możemy podzielić na wątek historyczny i wątki fikcyjne. Podstawowym watkiem historycznym jest konflikt pomiedzy Państwem Zakonnym a Królestwem Polskim i Litwą, którego przebieg ogladama w latach 1399-1410. Składają się na niego wszelkie wydarzenia związane ze stosunkami polsko-krzyżackimi i narastaniem napięcia między państwami, a także wojna tocząca się na Żmudzi i Litwie. Zakończeniem tego wątku jest wielka bitwa pod Grunwaldem, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku.

Do głównych wątków fikcyjnych zaliczyć należy związek Zbyszka z Bogdańca z Danusią oraz z Jagienką. Pierwsza miłość rozpoczyna się w Tyńcu – Zbyszko ślubuje Danusi zdobycie trzech pawich czubów krzyżackich. Oskarżony o napaść na posła i skazany na śmierć zostaje uratowany przez ukochaną, która w ten sposób zobowiązuje się wyjść za niego za mąż. Wobec sprzeciwu Juranda ślub odbywa się potajemnie. Następnie Danusia zostaje porwana przez Krzyżaków i uwięziona. Gdy Zbyszko ją odnajduje jest już za późno – dziewczyna jest chora i umiera na progu swych rodzinnych włości.

Drugi główny watek to miłość Jagienki do Zbyszka, młodzieniec pozostaje jednak wierny Danusi, a Jagienka, pragnąc mieć za wybranka jedynie jego postanawia wstąpić do zakonu. Wypadki jednak pozwalają młodym na zbliżenie. Następuje ich ślub, rodzą się kolejni potomkowie pana z Bogdańca.

Do wątków pobocznych należy historia Maćka z Bogdańca pragnącego za wszelką cenę odbudować rodzinny Bogdaniec, który dąży do tego celu wszelkimi drogami, a także opowieść o losach Juranda ze Spychowa i jego walka z Krzyżakami, zakończona tragicznie porwaniem Danusi i okaleczeniem dzielnego rycerza. Inne wątki to opowieści o rycerzy Fulko de Lorche, Hlawie czy Sanderusie.



  Dowiedz się więcej