Jesteś w: Mistrz i Małgorzata

Realizm i fantastyka w powieści „Mistrz i Małgorzata”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Na warstwę realistyczną powieści Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” składa się przede wszystkim obraz panujących w latach trzydziestych stosunków w Moskwie. Dodatkowo wzmaga poczucie realności szczegółowe przedstawienie topografii rosyjskiego miasta.

Ustrój komunistyczny, który obywatelom miał przynieść powszechne szczęście nie sprawdził się. Ludzie są zastraszeni, żyją w ciągłej niepewności. Władza ingeruje w każdy element życia, kontroluje każde poczynanie mieszkańców. Społeczeństwo żyje w zakłamaniu, obłudzie, bezwolnie poddaje się odgórnym nakazom by przetrwać. Urzędnicy są skorumpowani, dbają wyłącznie o własne dobro, przyjmują też łapówki, panuje powszechna niesprawiedliwość społeczna, a uprzywilejowani są ci, którzy wiernie i bezmyślnie służą władzy. Stan ten oddaje atmosferę panującą w latach trzydziestych w Związku Radzieckim pod rządami Stalina.

Świat fantastyczny jest reprezentowany przede wszytkim przez Wolanda i jego sługi – Korowiowa – Fagota, Azazella, Behemota (kot, który chodzi na dwóch łapach i potrafi mówić) i Hellę. Z pozoru komiczne postacie, które w ostatnim rozdziale przybierają swą prawdziwą, mroczną postać. Postaci te, za pomocą sił nieczystych i czarnej magii demaskują obłudę obywateli Moskwy. Nieraz drwią z ludzi stroją z nich żarty. Tak naprawdę szkodzą tylko tym, którzy sobie na to zasłużyli. Potrafią przemieszczać ludzi i przedmioty w czasie i przestrzeni.

Najbardziej wymowną fantastyczną sceną jest bal u szatana zwany balem stu króli. Pojawiają się na nim przestępcy i okrutnicy żyjący w różnych czasach. Oprawa wielkiej uczty, urządzonej za pomocą piątego wymiaru w niewielkim mieszkaniu przy Sadowej, jest zachwycająca. W powieści występują także fantastyczne przedmioty, jak żywe szachy czy zaczarowany globus. Na koniec szatańskie postacie odlatują w fantastyczne przestworza-zaświaty.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej