Jesteś w: Mistrz i Małgorzata

Motyw miasta w „Mistrzu i Małgorzacie”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa poznajemy Moskwę lat 30. ubiegłego wieku, miasto rządzone przez komunistów. Moskwa jest stolicą państwa totalitarnego, kraju w którym społeczeństwo jest zniewolone przez dyktatorskie rządy. Miasto i życie jego mieszkańców są ze sobą ściśle powiązane. Budynki z różnych epok stoją obok siebie, często w chaotyczny sposób, podkreślając zróżnicowanie jej mieszkańców.

Moskwa ukazana została jako także jako nowoczesna metropolia. Widzimy tramwaje i samochody. Potrzeba szybszego przemieszczania się i większej organizacji wymusiła rozwój środków transportu. Postęp cywilizacyjny, nowe urządzenia i wynalazki pomagały społeczeństwu w życiu codziennym.

Wśród biednego moskiewskiego społeczeństwa istnieje warstwa uprzywilejowana, czyli ci, którzy swoje pozycje zawdzięczają układom i nieuczciwości. Społeczeństwo ze strachu respektuje narzucone mu normy. Niepodporządkowanie się aparatowi władzy wiąże się z poważnymi konsekwencjami, rozwinięty jest system represji: aresztowania, przesłuchania, wywózki, zamykanie obywateli w szpitalach psychiatrycznych. zabiegi tajnej policji powodują zerwanie więzów międzyludzkich, brak jest jakiejkolwiek solidarności, ludzie boją się i donoszą na siebie nawzajem.

Bułhakow działania tajnej policji (NKWD) przedstawia bardzo subtelnie. Na kartach powieści niemal wszystkie postacie zostają aresztowane, jednak z powodu cenzury autor był zmuszony używać języka ezopowego. Doskonałym przykładem jest rozmowa Mistrza z Iwanem, kiedy mówi mu: „byłem w tym samym płaszczu, ale z oderwanymi guzikami”, wtajemniczeni czytelnicy wiedzą, że w Związku Radzieckim więźniom odrywano guziki od ubrań. W całej powieści ani razu nie pada nazwa NKWD, zamiast tego autor stosuje liczne peryfrazy, np. „pewna moskiewska instytucja”.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej