Jesteś w: Mistrz i Małgorzata

„Mistrz i Małgorzata” – bohaterowie

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Mistrz – charakterystyka


Mistrz jest historykiem władającym biegle kilkoma językami, który niegdyś pracował w muzeum. Gdy wygrał na loterii pokaźną sumę wynajął niewielkie mieszkanie w pobliżu Arbatu. Wtedy zdecydował poświęcić się pisaniu powieści o Poncjuszu Piłacie.

Biblijna historia o męczeństwie Jeszui i klęsce tchórzliwego Poncjusza Piłata fascynowała go. Po opublikowaniu utworu krytyka zmiażdżyła utwór. Mistrz załamał się i rozchorował. Jego wrażliwość, delikatność, umiłowanie prawdy przegrało z brutalną moskiewską rzeczywistością. Po zajęciu jego mieszkania przez obcych ludzi z własnej woli udaje się do szpitala psychiatrycznego, gdzie przebywa przez kolejne dwa lata. Jego życie zmienia się, gdy pojawia się kobieta z bukietem żółtych mimoz – Małgorzata. Docenia jego wielki talent, spędza z nim wiele czasu, opiekuje się pisarzem.

Mistrz to postać tragiczna – to ambitny zdolny do samodzielnego myślenia pisarz, który został odrzucony przez krytykę ze względu na poruszaną tematykę, nie mieszczącą się w dozwolonym przez władzę kanonie.

Małgorzata – charakterystyka


Tytułowa bohaterka powieści „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa miała w sobie coś nieziemskiego i diabolicznego, w jej oczach jarzyły się „niepojęte ogniki”. Bułhakow nazywał ją żartobliwie „leciutko zezującą wiedźmą”. Postać Małgorzaty została przedstawiona, jako niespełniona, trzydziestoletnia mężatka. Posiadała niesprecyzowane pragnienia, które nie dawały jej spokoju. W wieku dziewiętnastu lat wyszła za bogatego i przystojnego urzędnika państwowego. Jej życie było szczytem marzeń niejednej kobiety, jednak jej brakowało, podobnie jak Annie Kareninie tylko i aż miłości – nie potrafiła pokochać męża. Pragnęła kochać szczególnego, przeznaczonego jej mężczyznę, którym okazał się Mistrz. Spotkali się przypadkowo i zostali porażeni miłością od pierwszego wejrzenia. Małgorzata, jako pierwsza czytelniczka powieści ukochanego doceniła jego talent. Zdecydowała się odejść od męża – jednocześnie była niewierną żoną i najwierniejszą kochanką.

Gdy Mistrz zniknął, była gotowa zrobić wszystko dla wielkiej miłości, „Samotność dała jej siłę do walki o miłość – ludzie ograbieni ze wszystkiego szukają pomocy nawet u diabła.” Dla Mistrza weszła w pakt z diabłem. Wytypowano ją spośród wielu moskiewskich Małgorzat, bo tylko ona mogła być idealną gospodynią balu. Jak twierdził Korowiow, płynęła w niej królewska krew. Nim Margot wypełniła swą dostojną funkcję, przyjęła podarunek od Azazella - cudowny krem, po którym przeszła niesamowitą metamorfozę. Stała się wiedźmą, latającą na miotle. Lecąc nad Moskwą, przypomniała sobie o krytyku Łatuńskim, który pogrążył Mistrza i zdemolowała mu mieszkanie.

Zmieniła się w kobietę zmysłową, energiczną, walczącą o swoje szczęście. Mimo iż ten czyn ukazał ją jako mściwą i złośliwą, zachowała w sobie ludzkie uczucia i wrodzoną dobroć. Nim została królową balu, musiała cierpliwie poddać się zabiegom, przygotowującym ją do tej funkcji – wykąpano ją we krwi, a na uroczystości wystąpiła nago, jedynie w pantoflach z płatków róży i w łańcuchu z medalionem czarnego pudla. Wszystko po to, by uratować ukochanego Mistrza, by znów mogli być razem. Kochankowie musieli umrzeć, by móc cieszyć się wspólnym szczęściem. Czyny Małgorzaty, choć niewiele mają wspólnego z moralnością, zdecydowanie służą dobru.

Piłat z Pontu – charakterystyka


Jego postać wprowadzone zostaje do utworu za sprawą opowieści Wolanda, a o kolejnych jej losach dowiadujemy się z powieści mistrza. Poncjusza Piłata poznajemy, gdy ma wydać skazujący wyrok na oskarżonego o podburzanie ludu do buntu i obrazę cesarskiego majestatu Jeszuę Ha – Nocri. Piąty procurator Judei nie znajduje jednak w nim winy. Nie może jednak sprzeciwić się woli Sanhedrynu, który pragnie by z czwórki oskarżonych uwolnić Bar-Rabbana.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 



  Dowiedz się więcej