Jesteś w: Mistrz i Małgorzata

„Mistrz i Małgorzata” – interpretacja tytułu

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

W tytule powieści Bułhakowa występuje dwoje głównych bohaterów. Autor, pisząc swój utwór przez wiele lat, wielokrotnie zmieniał jego tytuł, jednak ostatecznie zdecydował się na znany obecnie każdemu miłośnikowi klasyki literatury.

Mistrz to niespełniony pisarz, historyk, który postanowił spisać opowieść o Poncjuszu Piłacie. Sam siebie nazywa mistrzem w rozmowie z Iwanem Bezdomnym w szpitalu psychiatrycznym. Jako jeden z nielicznych potrafi przeciwstawić się nakazowi pisania na zamówienie władzy. Wykazuje samodzielne myślenie i porusza niewygodne w ateistycznym świecie biblijne tematy. Ponosi klęskę – krytyka miażdży jego dzieło, a on załamuje się i trafia do szpitala. Jak pisze Andrzej Drawicz: „szczególny blask otacza w powieści tytułowe określenie „mastier” – mistrz. Oznacza ono wtajemniczenie w istotę istnienia, świadomość sensu zdarzeń” (Drawicz A., Wstęp, w: M. Bułhakow, Mistrz i Małgorzata, Wrocław-Warszawa-Kraków 1990, s. LIV). Rzeczywiście wśród tłumu biernych i zniewolonych literatów mistrz wydaje się wyjątkiem. On także ma swojego ucznia – Iwana Bezdomnego. To mu opowiada swą historię i czyni niejako swym następcą.

Małgorzata jest z kolei ukochaną mistrza. poznali się przypadkiem i zakochali od pierwszego wejrzenia. Po zniknięciu głównego bohatera Małgorzata gotowa jest oddać swe usługi szatanowi, by odzyskać miłość swego życia. Ostatecznie kochankowie znów są razem, a dzięki wstawiennictwu Jeszui przenoszą się zaświaty, do domku, w którym panować będzie wieczny spokój.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej