Jesteś w: Nad Niemnem

Echa powstania styczniowego w „Nad Niemnem”

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Mogiła w powieści Emilii Orzeszkowej „Nad Niemnem” jest symbolem bohaterstwa i solidarności Polaków walczących o niepodległość ojczyzny. W tej mogile spoczywa jeden z trzech braci Korczyńskich - Andrzej oraz Jerzy Bohatyrowicz, brat Anzelma.

Społeczeństwo w utworze jest podzielone pod względem wpływu na ich życie wydarzeń styczniowych. I tak dokonuje się podział na patriotów i ludzi pozbawionych narodowych uczuć. Pamięć o poległym mężu zachowuje pani Andrzejowa, traktuje go jako narodowego bohatera. Mimo to ich syn Zygmunt wyrósł na kosmopolitę, dla którego całkiem obce są sprawy własnego narodu. Jest oderwanym od życia egoistą, który powstanie określa mianem "romantycznych mrzonek". Pamięć o powstańcach jest wciąż żywa w zaścianku Bohatyrowiczów. Anzelm i syn Jerzego - Janek odwiedzają czasem mogiłę.

Wątek Mogiły jest jednym z najważniejszych w powieści, gdyż staje się ona płaszczyzną porozumienia pomiędzy Korczyńskimi a Bohatyrowiczami. Powstanie pisarka otacza największą czcią, uważa je za wyraz najszlachetniejszych cech i dążeń polskiego narodu. Klęska powstania wcale nie jest dowodem błędności idei walki narodowowyzwoleńczej, nie usprawiedliwia ani wygodnictwa ani ugodowości. Idee wolności i równości pozostają nadal aktualne.



  Dowiedz się więcej