Jesteś w: Nad Niemnem

Jakie kryteria oceny człowieka proponuje Orzeszkowa w „Nad Niemnem”?

Autor: Karolina Marlęga     Serwis chroniony prawem autorskim

Orzeszkowa w powieści „Nad Niemnem” ukazuje obraz życia warstwy ziemiaństwa w zaborze rosyjskim w dwadzieścia lat po upadku powstania styczniowego. Ukazując szlachtę dzieli ją na arystokratów, do których należy m. in. Różyc, dwór (Korczyńscy) i zaścianek (Bohatyrowicze). Przedstawiciele poszczególnych grup inaczej patrzą na kwestie narodowe i społeczne.

Głównym kryterium, które wartościują bohaterów jest ich stosunek do pracy. Orzeszkowa wysoko ceni rolę pracy w życiu człowieka, sugeruje, że to właśnie wypełnianie codziennych obowiązków nadaje ludzkiej egzystencji sens. Pozytywni bohaterowie to przede wszystkim mieszkańcy zaścianka. Przedstawiciele zubożałej szlachty pracują jak chłopi. Sami zajmują się pracami w polu, wspólnie uczestniczą w żniwach. Nie boją się ciężkich trudów, a podczas zajęcia często towarzyszy im śpiew. Przed żniwami kobiety prały, szyły i naprawiały odzież: „Do kilkunastu najmozolniejszych dni w roku przygotowywano się tam jak do wielkiego święta. Cała ludność okolicy jednocześnie wylec miała w pole, dla każdego było więc to wystąpienie publiczne, o którego przystojność, a nawet i niejaką wykwintność niezmiernie dbano.”

Najlepiej wartość pracy zna Jan Bohatyrowicz. Od najmłodszych lat stara się sobie radzić sam. Utrzymuje gospodarstwo w idealnym porządku. Praca nie stanowi dla niego przekleństwa, a wręcz przeciwnie. O swych obowiązkach mówi: „Wszelako bywa – odpowiedział. – Bywa, że ciężko, bywa, że letko. Po pierwsze to od gruntu zależy, a po wtóre od uzwyczajenia i siły. Do tego pługi teraz insze niż dawniej. Dla mnie mórg zaorać to tak, jak prawie na spacer pójść.”. To on uczy Justynę szacunku dla pracy.
strona:   - 1 -  - 2 - 



  Dowiedz się więcej